Mait Kraun • 8. detsember 2018 kell 5:00

Warren Buffetti soovitus noortele

Legendaarsel investoril ja miljardäril on noortele üks soovitus – õpi ära, kuidas ennast nii suuliselt kui ka kirjalikult selgelt väljendada.

Miljardärist investor Warren Buffett usub, et noored peaksid keskenduma eelkõige enda oskuste parandamisele.  Foto: Reuters/Scanpix

"Üks lihtne viis, kuidas oma jõukust 50 protsendi võrra kasvatada, on parandada oma suhtlemis- ja kommunikatsioonioskusi, nii kirjalikku kui ka suulist," ütles Buffett esmaspäeval LinkedIni postitatud videos, vahendab CNBC.

"Sa võid tüdrukule pimedas silma teha, aga midagi ei juhtu. Sama on suhtlemisega. Sinu aju võib olla tohutult võimekas, aga sa pead suutma info ka edasi anda," jätkas Buffett, kelle varade väärtus on Forbesi andmetel 86 miljardit dollarit. "Siin tuleb mängu kommunikatsioon."

Edu saavutamisel võtmetähtsusega

Miljardärist investor Richard Branson on nõus, et efektiivne kommunikatsioon on edu saavutamisel võtmetähtsusega.

"Kui tahad tänapäeval ettevõtjana läbi luua, siis pead suutma ka lugusid rääkida," ütles Briti ärimees 2016. aastal kirjutatud blogipostituses. "Muidugi ei piisa heast jutust ka siis, kui sinu toode on kehv. Suurepärasest tootest üksi aga ei aita – sa pead välja mõtlema, kuidas inimestele sellest teada anda."

Buffetti video postitas LinkedIni 22aastane ettevõtja Michael Hood. Tal oli õnn üks päev Buffettiga koos veeta. "Mis on üks asi, mida sa inimestele soovitad? Me räägime noortest, kes on 21–22aastased ning lõpetavad ülikooli. Mis on see üks nipp, mida neile jagad?" küsis ta Buffettilt.

Buffett kartis avalikku esinemist

"Ma kartsin avalikku esinemist nii keskkoolis kui ka ülikoolis," rääkis Buffett 2009. aastal antud intervjuus. "Ma ei suutnud seda teha. Ma isegi oksendasin selle tõttu."

Noorena osales Buffett aga Dale Garnegie töö- ja professionaalsete oskuste koolitusel. Dale Garnegie on kuulus autor, kes on kirjutanud muu hulgas raamatu "Kuidas võita sõpru ja mõjutada inimesi".

"Ma ei ole ülikooli või magistriõppe diplomit alles jätnud. Ma olen alles jätnud Dale Garnegie diplomi, sest see muutis minu elu," rääkis Buffett videos.

Buffett lisas, et tähtis on enda oskusi arendada ning noored peaksid seda alati eelistama.

Hetkel kuum