Äripäev • 28. detsember 2018 kell 9:53

India valimisi ennustatakse sibulate pealt

Põhja kukkunud sibulahind ajab Indias talumehi juba kiirteid blokeerima.  Foto: Reuters/Scanpix

Maikuus Indiat eesootavate valimiste tulemused sõltuvad tugevalt sellest, mis juhtub edasi sibulahinnaga, kirjutab Reuters. Praegune järsk hinnalangus ennustab valitsusele tugevat tagasilööki mitmes suure põllumajanduse osakaaluga majandusega osariigis.

Reutersi tehtud intervjuudest Maharashtra ja Uttar Pradeshi osariikides selgub, et sibula hind on kukkunud 1 ruupiale kilo eest, mis jääb pea kaheksakordselt alla tootmishinnale. Kuna Narendra Modi Hindu rahvuslik partei BJP ei ole suuremat põllumeeste päästmiseks teinud, siis võib Modit oodata ees häving neis kahes osariigis, kust tuleb 128 saadikut 545-liikmelisse alamkotta.

See võib tähendada nii Modi valitsusaja lõppu kui ka vajadust moodustada valitsemiseks koalitsioon.

See ei oleks esimene kord, kui sibulahind osutub Indias määravaks. 1998. aastal toimunud sibulahinna äkiline tõus kukutas BJP võimult pealinnas New Delhis. 1980. aastal seevastu aitas hinnatõus Indira Gandhil maha võtta koalitsioonivalitsuse.

Sibulakriisil on põhjuseid mitu. Esiteks on nõrk ekspordinõudlus ja riigi vähene tugi kaasa toonud sibula ületootmise. Teisalt vaevab Indiat sarnaselt mitme teise areneva majandusega riigiga nõrk valuuta, mis tähendab, et väetiste ja kütuse hind on tugevalt tõusnud. Ennekõike jäävad põllumehed aga meenutama, et BJP kaotas 2014. aastal kõrgeid hindu ära kasutades subsiidiumid. Farmereid on Indias aga 263 miljonit. Mis võiks aga valitsust tõsiselt muretsema panna, on see, et toiduhindade langus ei kipu jõudma linnarahvani – see tähendab, et kaupmehed on tekkinud vahe vähemalt praegu saanud oma tasku pista.

Nagu sibulakriisist oleks veel vähe, siis on sarnane saatus tabanud ka teist India põhitoiduainet kartulit, mille hind on siseturul langenud 86 protsenti, sellal kui väetiste hind on kasvanud vähemalt kolmandiku.

Hetkel kuum