Äripäev • 10 veebruar 2019

Narvas hanke võitnud meeskond loobus tööst

"Olukorras kus volikogu esinaine nimetab meid "väljapressijateks" ei ole võimalik edasi töötada," märkis Helen Sildna.  Foto: Andres Haabu

Narva Euroopa kultuuripealinnaks kandideerimise hanke võitnud Shiftworks ja Creativity Lab teatasid, et loobuvad Euroopa kultuuripealinna 2024 taotluse ettevalmistamise lepingust Narva linnaga. "Olukorras kus volikogu esinaine nimetab meid väljapressijateks, ei ole võimalik edasi töötada," märkis Helen Sildna.

Shifworksi juhatuse liige Helen Sildna ütles, et kogu lugu hakkas viltu vedama hetkest, kui Keskerakonna juhtkonna otsuse kohaselt pidid toimingupiirangu rikkumises kahtlustuse saanud volikoguliikmed uurimise ajaks peatama volikogu liikme staatuse ning taanduma juhtivatelt kohtadelt ka linnaasutustest. "Kaheksa volikoguliiget astusid hoopis Keskerakonnast välja. Sellest hetkest sai alguse poliitiline vastupanu, mille keskmesse sattus ka kultuuripealinna protsess," kirjutas ta.

Sildna kirjeldas, et volikogu kärpis detsembris ettevalmistustööde eelarvet kolm korda, kuulamata linnavalitsuse selgitusi, põhjendusi, keeldudes kohtumast. "Hange kuulutati välja kärbitud summale. Esitasime detailse pakkumuse, tuues selgelt välja lisaeelarve, kirjeldades tegevusi, mida hankes isegi nõutud ei olnud, kuigi Euroopa Komisjoni nõuetes on. Peale seda ühte ja sama hankepakkumist ei ole mingeid lisa-nõudeid esitanud, kõik on seal samas dokumendis selgelt ja detailselt kirjas, igaks juhuks nii eesti kui vene keeles," kirjutas ta.

"Alanud on kõige tõelisem raha väljapressimine"

Narva linnavolikogu esimees Irina Janovitš ütles laupäeval ilmunud Põhjarannikus, et taotluse koostajad pressivad Narva linnalt raha välja.

"Kui firma nägi, et selle töö tegemiseks on vaja rohkem kui 75 000 eurot, siis tulnuks ka sellekohane eelarve esitada. /.../ Nüüd on hange läbi, võitja välja kuulutatud − ning alanud kõige tõelisem raha väljapressimine," rääkis Janovitš kinnitades samas, et Narva volikogu kavatseb igal juhul kandideerida Euroopa kultuuripealinnaks.

Siil: lisaeearve oli algusest peale olemas

Creativity Labi üks omanik Ragnar Siil selgitas pressiteate vahendusel, et Shiftworks ja Creativity Lab osalesid Narva linna poolt väljakuulutatud riigihankes ja tegid pakkumuse vastavalt hanke tingimustele 62 500 euro mahus, ning lisasid hanke dokumentidele lisaeelarve tegevuste jaoks, mida kandidaatlinn kindlasti peaks tegema, kuid mille mahus vahendeid Narva eelarvesse praegu planeeritud ei ole.

"Linnavolikogu ütles pärast 2019. aasta eelarve vastuvõtmist, et vajadusel leitakse kultuuripealinna projektile lisaraha," ütles ta. "Nüüd, kui need vajalikud tegevused on pakkumuses detailselt mustvalgel nii eesti kui vene keeles lahti kirjutatud, ootasime linna poolt kinnitust, et vahendid nende teostamiseks leitakse. Need kulud ei pea käima läbi hankepartneri, vaid linn võib neid teenuseid ka teistelt pakkujatelt sisse osta. Oluline on aga kindlus, et need asjad saavad tehtud. Meie meeskond peab vastutustundetuks võtta vastu projekti, mis ei saa tulemust tuua. Kõik see oli detailselt kirjas meie hankepakkumuses.“

Siil tõdes, et hankes etteantud eelarve piires ei ole võimalik konkurentsivõimelist taotlust koostada. Ta lisas, et linnavõimu poliitiline tahe ja võimekus on kultuuripealinna rahvusvahelise hindamiskomisjoni valikukriteeriumides olulisemadki kui lennukad kunstilised ideed.

Hetkel kuum