Koit Brinkmann • 4. juuni 2019 kell 15:00

Vandeadvokaadist tunnistaja keeldus Tallinna Sadama kohtuasjas ütlustest

Parvlaevade soetamisel Tallinna Sadamat õigusküsimustes nõustanud vandeadvokaat Asko Pohla keeldus täna kohtu ees tunnistusi andmast, sest üks süüdistatavatest on tema ettevõtjast vend Tõnis Pohla.

Ettevõtja Tõnis Pohla (esiplaanil) on kohtu all süüdistusega Tallinna Sadama eksjuhtidele Ain Kaljurannale (paremal) ja Allan Kiilile altkäemaksu andmises.   Foto: Liis Treimann

Vahepeal ärimees Valdo Õunapi kokkuleppemenetluse tõttu peatunud Tallinna Sadama kohtuistungid jätkusid tunnistajate ülekuulamisega.

Prokuratuuri poolt oli esimesena kohale kutsutud advokaadibüroo Pohla & Hallmägi vandeadvokaat Asko Pohla, kes koos Allan Kiiliga esindas Tallinna Sadama tütarfirmat TS Laevade OÜ lepingute sõlmimisel Poola ja Türgi laevaehitajatega.

„Mul ei ole võimalik täna ütlusi anda!“ ütles Asko Pohla kohtule, põhjendades seda asjaoluga, et üks süüdistatavatest on tema vend Tõnis Pohla. Lähisugulaste vastu keegi aga ütlusi andma ei pea.

Tallinna Sadama kriminaalasja süüdistuses on rida episoode. Varem Baltic Maritime Logistics Groupi nõukogu esimehe ametis olnud Tõnis Pohlat süüdistatakse Tallinna Sadama eksjuhtidele Ain Kaljurannale ja Allan Kiilile altkäemaksu andmises.

Prokuratuur püüdis Asko Pohlat tunnistama saada põhjendusel, et Tõnis Pohlal ei ole puutumust episoodidega, milles ta peaks ütlusi andma.

Kriminaalasi on üks tervik

Asko Pohla sõnul on kriminaalasi aga üks tervik ja ta keeldub lähisugulase vastu ütluste andmisest.

Seepeale esitasid riigiprokurörid Laura Feldmanis ja Denis Tšasovskih taotluse, et kohus võtaks tõendina vastu Asko Pohla kohtueelses menetluses kaitsepolitseis tunnistajana antud ütlused.

Kaitsjate ja prokuratuuri vahel kerkis vaidlus, kas ülekuulamise protokoll oli vormistatud korrektselt ning kas Tallinna Sadam oli Asko Pohla vabastanud kutsesaladuse hoidmise kohustusest enne ülekuulamist või mitte.

Kohus võttis prokuratuuri tõendi vastu.

Hetkel kuum