Mait Kraun • 28. veebruar 2016
Jaga lugu:

5 hommikust rituaali, mis teevad päeva edukaks

Hommikune tee aitab enesetunnet parandada.  Foto: EPA

Kikkpoksi tšempion ja mitme raamatu autor Tim Ferriss on kirja pannud viis hommikurituaal, mis teevad terve päeva edukaks, kirjutab Inc.com.

Ferriss teab, kuidas oma päeva hästi alustada. Ta teeb hommikul mitmeid tegevusi, mis aitavad päevale anda „positiivse tõuke“.

Allpool on välja toodud Ferrissi rituaalid, mis on võimalik ära teha 60-90 minutiga. Tema sõnul võiks nendest ära teha vähemalt kolm. „Vähemalt kolme tegemine annab mulle tunde, et olen hommikul võitja,“ ütles ta.

1. Tee oma voodi korda

Ferriss õppis selle idee India mungalt, kes veenis teda, et see on väga positiivne viis päeva alustada. Tõsi, ta ei ole siiski ainuke, kelle arvates annab voodi korda tegemine sulle jõudu edasiseks päevaks.

USA mereväe komandör Admiral William H. McRaveni sõnul on see lihtne tegevus väga tähtis. „Sa oled saanud päeva esimese ülesandega hakkama. See annab sulle uhkustunde,“ ütles ta. See annab sulle usku, et sa saad päeva jooksul ka teiste ülesannetega hakkama.

Kui sa teed oma tööd kodus, on sellel isegi tugevam mõju. Korratu keskkond võib olla väga häiriv ja see võib omakorda mõjutada negatiivselt sinu produktiivsust.

2. Mediteeri

Teine tegevus on mediteerimine. Ferrisse sõnul võimaldab see „teha 30-50 protsenti rohkem asju ära, sest stressi on vähem“. Meditatsiooni kasutajaid on teisigi – oma töökvaliteeti parandavad sellega näiteks Russell Simmons, Ariana Huffington ja Salesforce’i tegevjuht Marc Benioff.

Uuringutega on tõestatud, et mediteerimine on inimesele mitmet moodi kasulik. Näiteks väheneb see südamerabanduse riski ning ärevust.

Kui sa ei ole varem mediteerimisega tegelenud, siis Ferrisse sõnul võiks alustada tagasihoidlikult. „Valmista oma mäng ette nii, et sa saaksid seda võita. Ära muretse, kui sa ei jõua alguses 20 minutit paigal olla. Lihtsalt alusta,“ ütles ta.

Ferrisse sõnul on üks võimalus kuulata head lugu ning keskenduda samal ajal oma hingamisele. Sealt edasi võib mediteerimise aega järjest pikendada. Lõpuks muutub see harjumuseks.

3. Ripu (või tee füüsilisi harjutusi)

Kolmas asi, mida Ferriss teeb, on rippumine. Ta on ehitanud omale koju ka vajaliku seadise, kus ta ripub hommikul vähemalt ühe minuti. Tegelikult teeb ta seda mitu korda päevas – see aitab selga lõdvestada ning teeb käsi tugevamaks.

Pinges selg võib põhjustada seljavalu, kangestust, kohmetust ja kaela või selja nõrkust. Rippumine aitab nendest lahti saada või neid leevendada.

Kui sul ei ole võimalus „rippuda,“ siis võib teha ka harjutusi, mis tugevdavad sinu selga – see annab parem toe sinu selgroole ja närvidele. Tõenäoliselt tõstavad harjutused ka sinu enesetunnet.

4. Joo teed

Ferriss joob igal hommikul ka teed, kus on sees kollajuurt, ingverit ja erinevaid sorte rohelist teed.

Kollajuure lisamine muudab tee põletikuvastaseks, mis aitab ennetada vähki. Ingver aitab aga seedimisele kaasa ning vabastab mitmeid valulisi lihaseid. Lisa veidi rohelist teed ja sul on jook, kus on hulgaliselt antioksüdante, mis aitavad su keha molekulaartasandil tervena hoida.

5. Pea päevikut

Ferrisse viimane hommikune rutiin on päeviku täitmine, mida ta teeb kahel erineval viisil.

Esimene võimalus on viieminutiline päevik – viie minutiga paneb ta kirja oma saavutused ning selle, mille eest ta oma elus tänulik on. Ferriss nimetab seda „teraapiliseks protsessiks,“ mis muudab ta õnnelikumaks ja tõstab tema rahulolu.

Teine võimalus on kirjutada lausa kolm lehekülge. Ta paneb kõik oma emotsioonid ja tunded sinna kirja ning see võimaldab need „sulgeda paberile“ – edasi saab minna juba puhta mõistuse ja positiivse meelega.

Kõigi tegevustega hakkama saamine on ideaalne, aga ka Ferriss tunnistab, et tema ei jõua igal hommikul kõiki teha. Selleks, et tunda ennast õnnelikumana, on vaja Ferrisse sõnul ära teha vähemalt kolm.

Jaga lugu:
Hetkel kuum