Sirje Rank • 16. märts 2014 kell 21:30

96,7 % hääletasid poolt

Pühapäeval Krimmis toimunud referendumil, mille tulemust lääneriigid on lubanud mitte tunnustada, toetas enamus Krimmi liitumist Venemaaga.

Lääne ja Venemaa vastasseis süveneb sellest veelgi.

Esmaspäeva hommikul selgunud valimistulemuste järgi hääletas Venemaaga liitumise poolt 96,77% valimas käinutest. Valimisaktiivsus oli 83,1%.

Ukraina ajutine valitsus, Euroopa Liit ja USA peavad toimunud referendumit seadusevastaseks.

Venemaa on Kiievi ajutise valitsuse andmeil koondanud Ukraina piirile umbes 60 000 sõdurit. Ukraina ametiisikute sõnul kavatseb Ukraina lähima 15 päeva jooksul mobiliseerida ligi 15 000 vabatahtlikku, et riiki kaitsta, vahendas Bloomberg.

"Oleme uue külma sõja künnisel, kus Euroopa nägemus Venemaast kui sõbralikust riigist, mida on võimalik majanduslikult ja poliitiliselt integreerida, on muutunud ajalooks," ütles Bloombergile Brüsselis asuva Euroopa rahvusvahelise poliitika ja majanduskeskuse juht Fredrik Erixon.

Washingtonis teatas Valge Maja pühapäeval tehtud avalduses, et rahvusvaheline üldsus ei tunnusta rahvahääletuse tulemusi, mis viidi läbi Venemaa sõjalise interventsiooni ähvarduse all.

"Venemaa käitumine on ohtlik ja destabiliseeriv," seisab Valge Maja avalduses. "Sõjaline sekkumine ja rahvusvahelise õiguse rikkumine läheb Venemaa jaoks kalliks maksma."

Suurbritannia välisminister William Hague nimetas referendumit illegaalseks, põhiseadusevastaseks ja ebaseaduslikuks. E-posti vahendusel tehtud avalduses märkis ta, et EL peab Venemaale andma kindla ja üksmeelse vastuse.

Krimmi peaminister Sergei Aksjonov ütles ajakirjanikele, et Krimmi poolsaar võib Venemaa osaks saada juba uuel nädalal, ehkki täielikuks ühinemiseks võib kuluda umbes aasta. Krimmi asepeaministri sõnul tuleb Krimmis 1. aprillist vääringuna käibele Vene rubla, vahendas RIA Novosti.

Venemaa president Vladimir Putin  nimetas referendumit legaalseks, laskmata ennast kõigutada ELi ja USA ähvardustest Venemaad sanktsioonidega karistada. Putinil oli pühapäeval telefonivestlus Saksamaa kantsleri Angela Merkeliga, kus ta teatas, et respekteerib Krimmi elanike valikut. Telefonivestluses USA presidendi Barack Obamaga ütles Putin, et isegi eri meelt olles tuleb ühiselt pingutada, et olukord Ukrainas stabiliseerida.

"Krimmi poolsaar on eelmäng palju ulatuslikematele ja suurema geopoliitilise kaaluga pingetele Ukraina mandriosa saatuse üle," ütles Bloombergile Londonis asuva analüüsifirma Spiro Sovereign Strategy juht Nicholas Spiro.

Viimased teated Venemaa sõjalistest manöövritest väljaspool Krimmi territooriumi Ukraina idaosas on suurendanud kartusi, et Putin plaanib oma haaret Ukrainas laiendada.

"Ettevalmistused Krimmi Venemaaga liitmiseks on juba alanud," ütles Bloombergile Sergei Markov, Kremli nõunik ja Moskva Plehhanovi majandusinstituudi aserektor. Venemaa parlament arutab seadust, mis lihtsustab uute territooriumide liitmist Venemaaga, 21. märtsil. See võimaldaks ka Ukraina idaosa liitmist, kuid ainult juhul, kui meid seal lilledega vastu võetakse, ütles Markov.

USA asepresident Joe Biden väisab selle nädala alguses Poolat ja Leedut, et arutada Ukraina olukorda.

USA president Barack Obama on allkirjastanud korralduse, mis annab rahandusminister Jacob J Lew'le volituse sanktsioonide kehtestamiseks, mille hulgas võib olla varade külmutamine ning USA ettevõtete ja isikute Venemaaga seotud äritegevuse blokeerimine.

Euroopa Liidu välisministrid kogunevad esmaspäeval Brüsselis, et arutada sanktsioone - viisakeelde ja varade külmutamist - Venemaa ametiisikute vastu, kes on vastutavad Krimmi annekteerimise eest. Nädala teisel poolel toimub Brüsselis ELi valitsusjuhtide tippkohtumine, kus võivad arutusele tulla täiendavad meetmed.

"Me ei kehtesta sanktsioone hea meelega, kuna Venemaa annab ilmselt vastu ja nii kannatame kõik," ütles Poola välisminister Radoslaw Sikorski CNNile antud intervjuus. "Aga Venemaa ei jäta meile muud valikut."

Hetkel kuum