Eliisa Matsalu • 2. mai 2014 kell 10:13

Nestor: inimesed ei oska raha koguda

Anda inimestele õigus soovi korral teisest pensionisambast lahkuda ei tooks kellelegi ühtegi võitu, ütles üks pensionisüsteemi loojatest Eiki Nestor.

Äripäev tegi tänases juhtkirjas ettepaneku algatada seaduseelnõu, mis lubab teise pensionisambaga liitunutel sellest väljuda. Esiteks ei taga teine pensionisammas arvestatavat sissetulekut vanaduspõlves. Teiseks annaks see inimesele valikuvõimaluse ise oma raha tulevikuks enda vajaduste järgi paigutada.

Riigikogu liikme ja ühe pensionisüsteemi looja Eiki Nestori sõnul on Äripäeva ettepanek liiga optimistlik, sest suuremal osal inimestel pole ei oskusi, teadmisi ega ka aega, et oma raha ise pensionipõlveks investeerida. „Kindlasti on meil inimesi, kel on oskusi oma raha planeerida, näiteks aktsiate või kinnisvaraga. See aga ei tähenda, et ülejäänud 600 000 isikut selleks valmis oleksid,“ märkis ta.

Nestori sõnul on kindlasti kasulik, et inimene pensionipõlve jaoks säästab. Samuti on igaühel üsna suur valikuõigus samba sees, puudub vaid õigus sambast sisse-välja käia. Selle lubamine tekitaks Nestori sõnul laiemas perspektiivis ainult kahju. „Kindlasti on mingi osa inimestest oma valikutes pettunud. Ma kardan, et kui tulevikus selgub, et sambast väljumine polnud kõige mõistlikum samm, tulevad uued pettumused,“ rääkis ta, lisades, et kahte pettumust pole ju mõtet luua.

Nestori sõnul on fondipensionil nii paremaid kui ka halvemaid aegu. „See on kogumispensioni nõrkus, mida kõik väga hästi teavad,“ ütles ta. Kui aga oleks keegi maakera peal välja mõelnud paremad lahendused, oleks Nestori sõnul need ka juba ammu Eesti demograafilise olukorraga sarnastes riikides kasutusele võetud. Kogumispensioni suurimaks hädaks ei nimeta Nestor aga kogumispensioni tõuse ja langusi, vaid seda, et osa inimesi jõuab pensioniikka just languse ajal. „Neil on siis seis kehvem,“ ütles ta.

Pikas perspektiivis peaksid kõik Nestori sõnul ikkagi võitma. „Tuleb olla oma valikutes aktiivsem, jälgida, mis pensionifondides toimub, teha õigeid valikuid,“ ütles ta. Soovi korral võib nooremana rohkem riske võtta, pensionieale lähemal oleks Nestori sõnul mõistlikum suuri riske mitte võtta.

„Pigem oleks vaja rohkem teadlikumat tegutsemist sammaste sees, kui sisse-välja käimist,“ arvas ta. Teisest pensionisambast lahkumise lubamine tekitaks tema sõnul lõpuks olukorra, mis toob kahju nii fondist väljujatele kui ka sissejääjatele. Nimelt ei mõtle Nestori sõnul inimesed otsuseid langetades pikalt, vaid teevad valikuid kiiresti. See toob kaasa aga pensionifondide valitsemistasude tõusu ja fondide endi ebamäärasuse. „Ma ei näe selles ettepanekus mitte ühtegi võitu,“ märkis Nestor.

Hetkel kuum