Tanilas: vabadus pole lahendus

Eliisa Matsalu 02. mai 2014, 15:14

Paljudel inimestel puuduvad vajalikud teadmised ise vanaduspõlveks raha investeerida ja koguda, ütles Swedbank ASi vanem investeeringute juht Tarmo Tanilas.

Äripäev tegi tänases juhtkirjas ettepaneku algatada seaduseelnõu, mis lubab teise pensionisambaga liitunutel sellest väljuda. Esiteks ei taga teine pensionisammas arvestatavat sissetulekut vanaduspõlves. Teiseks annaks see inimesele valikuvõimaluse ise oma raha tulevikuks enda vajaduste järgi paigutada.

Swedbank ASi vanema investeeringute juhi Tarmo Tanilase sõnul võiks pensionisambaga liitunutel tõesti rohkem vabadust olla. Probleem on aga selles, et valdaval osal inimestel ei ole vastavaid teadmisi, et ise vanaduspõlve jaoks investeeringuid teha. Muutes teise pensionisamba täiesti vabatahtlikuks, võtaksid Tanilase sõnul paljud kõik oma raha fondist välja, kulutaksid ära ja vanaduspõlveks ikka ei säästaks. „Siis pole neil paarikümne aasta pärast midagi ja see on ju veel hullem variant,“ märkis ta, lisades, et probleemi see ei lahenda.

Tanilase sõnul aitaks inimestel vanaduspõlveks rohkem koguda võimalus ise investeerida. Tanilas tegi Äripäeva korraldatud Eduka Eesti arvamuskonkursi võiduloos ettepaneku luua vabatahtlik pensionikonto. Selle elluviimise korral avaks pank uue investeerimisskeemiga liitunud isikule eraldi arvelduskonto, kuhu tööandja suunab iga kuu 5% tema netopalgast. Tanilas kirjutas, et riik alandab süsteemiga liitunud inimese tulumaksumäära 5% võrra ning kannab sealt laekuva summa samale pensionikontole. Varasemaga võrreldes ei maksa riik pensionifondi sissemaksetelt järgmisel aastal tulumaksu tagasi, sest kohe rakendataks madalamat maksumäära. Raha suunataks alati säästmisesse, mitte tarbimisse. 12 000eurose aastapalgaga ja 5% kuus säästvale inimesele koguneks tulumaksu reinvesteerimisel pensionikontole igal aastal sissemaksetena senise 573 euro asemel pisut üle 1000 euro.


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. May 2014, 13:35
Otsi:

Ava täpsem otsing