ERGO: säästmisele pole alternatiivi

Eliisa Matsalu 02. mai 2014, 16:40

ERGO investeeringute juhi Alo Alunurme sõnul tuleks mõelda, kuidas kasvatada tootlust ja tagada inimestele suurem kindlustunne ja sissetulek pensionipõlve. Vabatahtlik teine pensionsammas utsitab inimesi hoopiski sääste laiaks lööma.

Äripäev tegi tänases juhtkirjas ettepaneku algatada seaduseelnõu, mis lubab teise pensionisambaga liitunutel sellest väljuda. Esiteks ei taga teine pensionisammas arvestatavat sissetulekut vanaduspõlves. Teiseks annaks see inimesele valikuvõimaluse ise oma raha tulevikuks enda vajaduste järgi paigutada.

ERGO investeeringute juhi Alo Alunurme sõnul jääb Äripäeva juhtkirja lugedes segaseks, kas soovitatakse täielikku vabadust oma rahade käsutamisel. „Näiteks juhul, kui teise sambasse investeerimine pole enam kohustuslik, siis kas selle raha eest võiks osta näiteks alkoholi?“ küsis ta, lisades, et sellisel juhul poleks vabaduse võimaldamine kindlasti mõistlik. „Eesti probleem pole mitte liiga suured säästud-investeeringud, vaid vastupidi, säästetakse liiga vähe ja see ei võimalda muu hulgas mõistlikku äraelamist pensionipõlves,“ selgitas ta. Näiteks säästetakse Eestis teise sambasse kuus, Soomes aga 22 protsenti.

Kui Äripäeva mõte on suuema vabaduse lubamine investeerimisotsuste tegemisel, siis võiks Alunurme sõnul ettepanekut ju kaaluda. „Aga kuidas peaks riik sellisel juhul toimetama pensionipõlve pidavate inimestega, kelle säästud olid eranditult nn Lehmani-tüüpi aktsiates?“ küsis ta.

Alunurme sõnul tekib sedasi võimaliku moraalse ohuna probleem üksikisiku tasandil, kus võidud kuuluvad inimesele endale, aga kaotusi peab taluma terve ühiskond. „Kindlasti ei maksa ülehinnata ka inimeste investeerimisalast kirjaoskust – iseseisvalt investeerimine on jõukohane vaid vähestele,“ märkis ta.

Alunurme arvates tuleks pigem mõelda, kuidas kasvatada tootlust ja tagada inimestele suurem kindlustunne ja sissetulek pensionipõlve, selle asemel, et neid veelgi enam tänases päevas elama ja kõiki sääste laiaks lööma utsitada. „Säästmisele ja investeerimisele ei ole alternatiivi,“ ütles ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
31. July 2014, 11:12
Otsi:

Ava täpsem otsing