Äripäeva valimispäevik • 29. jaanuar 2015 kell 7:00

Kits avalik-õiguslikus kirikus

ÄP valimispäevik  Foto: Anti Veermaa

Eesti Ekspressi peatoimetaja, ERRi saate „Olukorrast riigis“ saatejuht Allar Tankler tegi Reformierakonnale karuteene, kui kutsus Reformierakonna juhatuse liikme Rein Langi endale saatepartneriks.

Isegi Reformi-truu Margus Allikmaa on ära ehmatanud. „Langi osalemine kaassaatejuhina saates "Olukorrast riigis" lööks üsna suure mõra avalik-õigusliku ringhäälingu vundamenti,“ tunnistab ERRi juhatuse esimees Delfile. "Usun, et nii Lang kui ka Tankler /----/ mõistavad sellise saatejuhtide paari võimatust." "Nagu üks vanasõna hoiatab: lase kits kirikusse, ta läheb kantslisse kah," ütleb samas ERRi eetikanõunik Tarmu Tammerk.

Suhtekorraldaja taustaga Tankler pole ilmselt adunud, et „Olukorrast riigis“ ja „Keskpäevatund“, mille tausta tõttu Lang talle ahvatlev partner tundub, on erinevad asjad sarnasest formaadist hoolimata. Üks on erameedia, teine avalik-õiguslik „kirik“. Kuidas põhjendada avalikkusele seda, miks ei sobi samasse saatesse kas või külakorda käima nt keskerakondlane Heimar Lenk, kes peab ennast ajakirjanikuks eeldatavasti rohkemgi kui Lang?

Kui Allikmaa Reformierakonna juhatuse liikme Langi eetrisse laseb, on ta valimiste-eelsel ajal teeninud veel ühe punkti oma Reformi-meelsuse kontole. Seda ei saa endale lubada ei Allikmaa ise, Reformierakond ega ERR. See, et Lang ei kandideeri ja alustaks saates osalemist pärast valimisi, on pelk formaalsus. Lang jääb Langiks kõige sellega, mis temast on reformierakondlasena saanud.

Rein Lang pidi kultuuriministri kohalt lahkuma pärast seda, kui selgus, et ta on kultuurilehe Sirp peatoimetaja vahetamisel avalikkusele valetanud ning loomeliidud koondusid otsustavalt tema vastu. 2013. aasta sügisel sai Sirbi peatoimetajaks Kaur Kender, kes pidas sellel kohal vastu ühe numbri ja astus siis tagasi, sest oli avaldanud ühe autori loomingut ilma tema loata.

Kender ei varjanud, ei sai Sirbi peatoimetajaks Reformierakonna toetusega. Ta seadis visioonidokumendis eesmärgiks jätta riigist „normaalne mulje“ ja anda poliitikutele tagasi inimese nägu, mille erakätes ajakirjandus olevat röövinud. Tänaseks on Kender lapsporno loomise kahtlusega uurimise all.

Hetkel kuum