Riigi edukuse võti peitub selles, kui palju ettevõtjad suudab sinna töökohti luua. Ettevõtetele tuleb anda rohkem võimalusi jalgadele saada või stabiilsemaks muutuda, kirjutab ettevõtja Veiko Kook.
Üks selline hea asi on noortele ettevõtetele loodud inkubaatorid ehk ruumid, mida saab teatud aja väikeste kuludega kasutada, kuna ettevõtluseks sobilike ruumide leidmine on kallis ja võib olla erinevate nõuete tõttu paras peavalu. Kuid selliseid kohti on vähe.
Praegu jagab riik Eesti piirkondadele kohaliku elu arendamiseks toetusi. Inkubaatoriteni jõuab toetus harva. Konkreetselt võin tuua näite Võrumaalt, kus taoline projekt oli kunagi valmis, ehitaja leitud ja olemas ka EASi heakskiit (osalus), kuid puudu oli kohaliku omavalitsuse omafinantseering. Pikaajaline investeering maakonna paremasse tulevikku oleks tulnud kindlasti ära teha. See on küll ühekordne suur väljaminek, kuid hiljem saab pakkuda alustavatele ettevõtetele võimalust seda kasutada.
Võimaluse andmine on parem variant. kui kellegi tegevusele toetust maksta. Siit jõuame paratamatult maksude juurde. Hea mudel oleks see, kui kohalik omavalitsus saab ettevõtte asukoha järgi võimalikult palju makse endale. Praegu on see osa liiga väike. Usun, et omavalitsus oskab sellega kohapeal efektiivsemalt ümber käia. Siis pööratakse kohalikele ettevõtetele ka rohkem tähelepanu ja luuakse soodsamaid tingimusi.
Lisaks peaks maapiirkondades olema soodustusi, et olla suurtes linnades asuvate ettevõtetega võrdsemad. Tõenäoliselt kujuneks Eestisse nii mõnigi päris hea elukeskkonnaga väiksemgi keskus. Praegu on Tallinna ja ülejäänud Eesti vahel liiga suured erinevused, mis kindlasti ei soodusta eduka Eesti arengut. Selleks, et kõik edukad ettevõtted ei asuks Tallinnas, tuleb selleks võimalus luua.
Artikkel ilmub Tallinna Kaubamaja, Danske Banki, Saku Õlletehase, Mootor Grupi, EMT ja Elioni ning Äripäeva arvamuskonkursi Edukas Eesti raames.
Autor: Veiko Kook
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!