Peeter Koppel • 13 jaanuar 2016

Hiina hakkab raputama

SEB privaatpanganduse strateeg Peeter Koppel.  Foto: Erik Prozes

Aasiast väljaspool olijad peaksid olema valmis suureks raputuseks, kirjutab SEB privaatpanganduse strateeg Peeter Koppel.

Hiina jüaan on üksnes kahe aasta jooksul nõrgenenud  USA dollari suhtes peaaegu 10% ning üle poole sellest nõrgenemisest on toimunud viimase nelja kuu jooksul alates 11. augusti 2% devalveerimisest. Praegu liigutakse 6,83 poole – tase, millega Hiina sidus USA dollari külge pärast 2008. aasta ülemaailmset majanduskriisi. Tähtsaim on praegu siiski see, kui kiiresti Hiina jüaan ja CNH liiguvad. CNH (offshore-kaubeldav Hiina jüaan) kolme kuu volatiilsus on Aasias viimase kuu jooksul kõige rohkem liikunud ning seda peetakse praegu sama volatiilseks kui vabalt kaubeldavat Jaapani jeeni (JPY).

Hiina aktsiaturgu on korduvalt tabanud kehtestatud 7% nn kaotuse piir – kaitsmed on välja löönud. Seda nõrkust tekitavad kaks tegurit.

Esimene neist on pakkumine. Aktsiaturg stabiliseerus 2015. aastal kunstlikult seetõttu, et valitsus takistas müümist. Sellel nädalal plaaniti müügikeelud kõrvaldada ning see näitas, et praegused hinnad on ostjatele liialt kõrged, et „peale tulevaid“ aktsiaid ilma hinnamuutusteta absorbeerida.

Teiseks kahjustab aktsiaturgu valuuta nõrkus. Teoreetiliselt ei tohiks valuuta nõrkus väikese välisosalusega tähendada kodumaise aktsiaturu nõrkust. Ent Hiina jüaani nõrkus ja mis veelgi tähtsam, see, et Hiina keskpank lubab Hiina jüaanil peegeldada majanduse fundamentaalset nõrkust, annavad juba selgema signaali Hiina majanduse olukorrast – ning valitsusele suurema künnise valu vastuvõtmiseks. See kõik loob konteksti senistest madalamateks hindadeks. Ühtlasi meenutab aga ka asjaolu, et igasugune sekkumine hindade vabasse kujunemisse turul loob moonutusi, millega toimetulek on hiljem erakordselt keeruline.

Majandus nõrgeneb edasi

Hiina jüaan ja Hiina aktsiad liiguvad nagu arenenud turu valuutad ja aktsiaturud. Hiina jüaan ja Hiina aktsiad taastuvad ainult koos Hiina makrotasandi põhjaliku paranemisega. Majanduse väljavaade näitab praegu paraku endiselt edasist nõrgenemist. Värsketest andmetest selgub, et teenused, mis on majanduskasvu peamised toetajad 2015. aastal, näitavad märke nõrkusest. Sellele järgneb tootmine. Lisaks rõhutavad hiljutised valitsuse väljaütlemised rasketööstuses (nagu teras ja tsement) ülemäärase võimsuse vähendamist, mis avaldab suuremat survet tööturule ja tarbimisele. Aktsiate ja valuuta väljavaade on seega nõrk.

Kuidas see mõjutab ülejäänud maailma? Mitte hästi, nagu näha. Valuutal majanduse fundamentaali kajastada lubamine tähendab seda, et ülejäänud maailm tunneb suuremal määral seda, mida tunneb Hiina. Vana vääringurežiimi (osaline sidumine USA dollariga) all isoleeriti maailm Hiina siseriiklike sündmuste eest. See ei ole enam nii. Kuna Hiina keskpank võimaldab nüüd Hiina jüaani suuremat volatiilsust ja nõrkust, siis see ülekandemehhanism ainult võimendub. Aasiast väljaspool (nt USAs) olijad peaksid valmis olema suuremaks raputuseks. Hiina saab suuremat tähelepanu kui näiteks seni ülimalt tähtsaks osutunud USA tööturg.

Hetkel kuum