Viivika Rõuk • 2. juuli 2018 kell 3:00

Midagi haiseb Eesti majanduses

Foto: Panthermedia

Jüri Ratase valitsus on tekitanud Eesti majanduskeskkonnas suure korralageduse, mille koristamisega ei saa ise hakkama, kirjutab ajakirjanik Viivika Rõuk.

Ettevõtjate kriitika Keskerakonna, Isamaa ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna poolt kokku pandud koalitsioonivalitsuse vastu on viimastel nädalatel võtnud enneolematud mõõtmed. Tundub, et midagi haiseb Eesti majanduses, ja see ei ole tselluloositehas.

Kriitikat tuleb meeletult. Toon mõne värske näite. Hekoteki juht Heiki Einpaul ütleb, et maksuseadused on keeruliseks tehtud, poliitikud on reaalsest elust kaugel, teevad kampaaniat, pakuvad tasuta asju.

Terve hulk logistikaettevõtteid leiab, et valitsus on seadnud nad väga ebavõrdsesse olukorda. Saaremaa suurärimeest Vjatšeslav Leedot ärritab riigistamise maania ja see, et valitsus kärbib otsustamis- ja tegutsemisvabadust. PRFoodsi juhile Indrek Kaselale ei meeldi riigi näpud ettevõtluses. Ärinaise Tatiana Tolstaya sõnul on Eestis lastud pankadel saada ettevõtjate üle ennekuulmatu võim. Idufirmade kogukonnast kõlab, et valitsus elab nagu teisel planeedil.

Hea, et jaksavad veel õiendada

Ausõna, Äripäev ei ole ettevõtjaid ise valitsusele kallale ässitanud. Äripäeva ajakirjanikud ei ole helistanud ettevõtjatele, valmis küsimus: „Küll see valitsus on halb, eks?“. Ettevõtlikud inimesed, kellega ajakirjanikud suhtlevad, on leidnud ise võimaluse oma pahameel ära rääkida.

Küllap püüavad paljud kriitikat pilduvad ettevõtjad avalikku arvamust kujundada, et valitsust survestada. Näiteks A. Le Coqi juht Tarmo Noop ütleb, et Keskerakonna, Isamaa ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna valitsuse käitumine on majanduslikult ebaadekvaatne. Muidugi on Noobil seda öeldes omad huvid mängus, ta tahab saada lahti aktsiisitõusust tekkinud hädadest.

Õigesti teeb, et avalikult õiendab! Järelikult on oma ärist veel piisavalt huvitatud ja loodab, et midagi on veel võimalik muuta. Kardan seda hetke, kui ettevõtjate hädakisast saab leppimine ja vaikimine. Apaatselt äri ei tee.

Kas keegi on rahul?

Võib ju öelda, et praegune valitsus võttis eesmärgiks parandada ühiskonna teistsuguse osa heaolu ning see peabki millegi arvel tulema. Et las see Noop olla kuri, vähemalt rahvas on terve ja õnnelik. Kahjuks me teame, et nii see ei ole, rahvas on ikka tavapärases joobes ja riigiga ka ei ole rahul. Või et las need Est-For Investi juhid olla nördinud, vähemalt tartlased ja looduskaitsjad on õnnelikud. Tegelikult valitseb ka siin pahameel edasi mõlemas leeris.

Jüri Ratas, Jevgeni Ossinovski, Helir-Valdor Seeder – mulle paistab, et mitte keegi pole rahul olukorraga, mille olete Eesti majandus- ja ettevõtluskeskkonnas tekitanud. Valitsus on meie majanduskeskkonna väga segamini ajanud ning selle lahtiharutamine ja kordaseadmine käib praegusele koalitsioonile selgelt üle jõu.

Hetkel kuum