Triin Kutberg • 17. mai 2019 kell 3:00
Arvamused
Ainult tellijale

Aktsiise tuleb langetada õiglaselt

Aktsiise tuleb langetada kange ja lahja alkoholi puhul ühetaoliselt või alternatiivina kehtestada maksurahu, leiab alkoholitootjate ja maaletoojate liidu tegevjuht Triin Kutberg.

Triin Kutberg.  Foto: Mihkel Leis

Piirikaubanduse tekkimine ja suurenemine on üheselt kahetsusväärsed. Need töötavad selgelt vastu rahvatervise eesmärkidele ning kultuursema alkoholitarbimise edendamisele ja toovad kaasa arvestatavat majanduslikku kahju. Küsimus, kui palju pärsiks aktsiisilangetus piirikaubandust, on sama oluline kui see, kuidas aktsiise langetada.

Tänaseks on konkreetsed määrad välja pakkunud vaid Reformierakond, taotledes 33% aktsiisilangetust õllele ja 4% langetust kange alkoholi aktsiisile ehk sisuliselt jättes viimase muutmatuks. Reformierakonna juhitud kange alkoholi ennaktempos tehtud tõusud muutsid hinnavahe Eesti ja Läti vahel selliseks, mis pani 2015. aastal aluse piirikaubanduse tekkele, mida omakorda võimendas 2017. aasta õlleaktsiisi järele tõstmine. Seepärast on silmakirjalik Reformierakonna loodud mulje, justkui oleks 0,14 euro suurune aktsiisitõus pooleliitrise õllepudeli kohta hukutanud Eesti majanduse. Piirikaubandus on probleem alkoholisektorile tervikuna ning seetõttu saab leevendust tuua proportsionaalne maksumäärade alandamine. Muud lähenemised annavad vaid ühele sektorile konkurentsieelise teiste arvel.

Meie liit koondab endas paljusid Eesti rahvuslikul kapitalil põhinevaid alkoholiettevõtteid. Ometi ei küsi me endale väliskapitalil põhineva õlletööstuse ees eeliseid. Meie ootus on aus aktsiisilangetus. 19protsendiline aktsiisilangetus kõikidele toodetele avaldaks mõju piirikaubandusele ning samal ajal võiks pikemas perspektiivis mõjuda positiivselt ka riigi eelarvelaekumisele.

Aktsiiside langetamise aastal riik lisatulu ei teeniks, kuna turul oleks palju vana aktsiisimääraga tooteid. Selleks, et aktsiisilangetus jõuaks kiiremini reaalhindadesse, peaks turuosalisi sellest mõistliku aja jooksul teavitama. See tagaks, et ajaks, mil aktsiisilangetus aset leiab, on kauplustes olevad varud viidud miinimumini ning aktsiisilangetus saaks kiiremini mõju avaldada. Kõige targem oleks aktsiise langetada madalhooajal, kui laovarud on juba iseenesest väiksemad, näiteks oktoobris või veebruaris-märtsis.

Kui otsustajad ei leia endas jõudu, et alandada aktsiise õiglaselt, tuleb järgnevaks neljaks aastaks kehtestada maksurahu. Vaid poliitiline stabiilsus aitab tagada uute pikaajaliste investeeringute kindlustamise. See annaks kogu turule võimaluse uue ja raske olukorraga kohaneda ning taastada oma ekspordivõimekus.

Hetkel kuum