Kesklinna korteriturg võtab tempot maha

29. märts 2014, 12:47

Tallinna kesklinna korteritehingute keskmine hind ja tehingute arv küll kasvab, kuid siiski märksa aeglasemalt, kui näiteks Mustamäel. Juurdekasvu kokkutõmbumine on aga esimene märk, et väga kõrgele trüginud tehingute arv võib lähema paari-kolme kvartali pärast languseks pöörduda, hindab Raid & Ko OÜ juhatuse liige Andree Raid.

Kesklinn oli, on ja jääb korterituru trendiloojaks. See on piirkond, kus korteriturg raskemate aegade järel võtab esimesena jalad alla, kus kinnisvaraarendus lööb esimesena õitsele. Samuti annab kesklinna korteriturul toimuv indikatsiooni turu jahenemise osas.

Eelmise aasta viimases kvartalis tehti Tallinna kesklinnas 450 korteritehingut keskmise ruutmeetrihinnaga 1774 eurot. Aastatagusega võrreldes kasvas tehingute arv 4% ja keskmine hind 12%. Aga näiteks Mustamäe korteriomandite tehingute arv kasvas samal ajal meeletuna tunduva 32% ja keskmine hind 31%.

Kesklinna korteritehingute juurdekasvu aeglustumine ei ole ainult viimase aja teema. Kahanev trend sai alguse juba 2013. aasta keskpaigast. Sama kehtib kesklinna tehinguhindade kohta.

Ülekeev turg võiks rahuneda. Praegu räägime siiski veel juurdekasvu aeglustumisest. See tähendab, et turg endiselt elavneb. Vaevalt on senise palgakasvu ja laenukäibe juures karta ka tehingute arvu kolinal kukkumist. Pigem saab tegemist olema mõningase ülekeeva turu rahunemisega.

Loodetavasti toob tehingute arvu mõningane taandumine endaga kaasa ka hinnatõusu pidurdumise, sest senist üle kümne protsendi ulatuvat Tallinna keskmist korterite hinnatõusu ei kannata ostjate rahakott enam kaua välja.

Samuti oleks kesklinna koondunud korterite uusarendusel paras aeg hõlvata äärelinnad ning pakkuda rohkem uusi kvaliteetseid kortereid „mägedel“, Pirital, Nõmmel, Kristiines, mis oleksid tänastest kesklinna 2000-eurosest ruutmeetrihinnast soodsamad. Senine ostutempo näitab, et uute korterite ostjad on turul täiesti olemas. Neile on vaja lihtsalt pakkuda laiemat valikuvõimalust erinevate asukohtade vahel.

See omakorda tähendab, et mõningase jahtumise järel võiks pealinna kinnisvaraturg endiselt hea tervise juures olla, kus ei peaks kartma ei suuri tõuse ega ka kukkumisi.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    03. April 2014, 19:02
    Otsi:

    Ava täpsem otsing