Las äripartner paistab läbi

1185-aripaev 02. juuni 2014, 07:58

Reedese Äripäeva põhilugu käsitles tülisid Läti suurima tuulepargi omanikfirma Winergy sees ja ümber. Üheks tülide peamiseks põhjuseks on seejuures nii omandi- kui võlasuhete läbipaistmatus, sest need on peidetud saartele, küll Maltale või Briti Neitsisaartele. Läbipaistvusest on firmas selgelt vajaka.

Juhtum kinnitab, et ettevõtluskeskkonna selgus ja läbipaistvus ei ole midagi abstraktset, vaid ausa ettevõtluse hädavajalik tingimus. Seda rõhutab Äripäev ka oma missioonis, milleks on ettevõtliku inimese teavitamine ja ärikeskkonna muutmine läbipaistvaks.

Starmani ühe asutaja Indrek Kuivalliku suurosalusega ettevõte Winergy läks nimelt oma laenuandja Norvik Bankaga pöördumatult tülli. Ettevõte süüdistab panka katses Winergy kaaperdada, pank ettevõtet pettuses. Ei saa üheselt öelda, kumb osapool on „hea“ ja kumb „halb“. Olukorra muudab seejuures väga keerukaks asjaolu, et nii tuulepargi väikeomaniku kui ettevõtte äripartnerite puhul ei ole üheselt selge, kes nende taga õigupoolest on.

Sarnaseid näiteid võiks tuua veelgi. Ent niigi on selge, et mida sügavamasse ja hämaramasse vette (potentsiaalse) äripartneri isik ja/või taust ulatub, seda kergemini võivad asjad lõppeda nii konfliktide kui tõeliselt ebameeldivate üllatustega. Majanduslikust kahjust rääkimata.

Täiesti võimalik, et koostööpartneril võib naha üle kõrvade tõmmata ka algselt justkui igati tuntud ja tunnustatud äripartner. Kui aga äripartner või -partnerid on algusest peale peitnud mõne off-shore firma läbipaistmatu sirmi taha, siis on ettevõtja ohutulukesel kindlasti aeg vilkuma hakata.

Läbipaistvus on tegelikult igale ettevõtjale kasulik. See hoiab kokku kulusid, vähendab valeotsuseid ja võrdsustab konkurentsi. Kõikvõimalike avalike registrite puhul saab ettevõtja lihtsalt või vähemasti lihtsamini ja väiksema vaevaga kontrollida oma potentsiaalse äripartneri tausta. Kui seal jääb silma midagi, mis äratab kahtlust või kõhklust, on võimalik näiteks tehingust loobuda. Enne, kui olukord võib juba probleemseks osutuda. Kui aga juba potentsiaalse äripartneri tausta selgitamine ei ole üldse võimalik, tõuseb riskiaste tervikuna ettevõtja jaoks juba märgatavalt. Eriti siis, kui tegemist on pikaajalise ja mahuka projektiga, mitte ühekordse diiliga. Seda on ettevõtluselu oma kirevuses korduvalt tõestanud.

Loomulikult ei pruugi olla ettevõtte nn maksuparadiisis registreerimise puhul igal juhul tegemist sellega, et plaanitakse valgustkartvaid tegusid. Põhjusi võib olla erinevaid ning asi ühtlasi juriidiliselt igati korras. Teisalt on aga ette selge, et kui tõepoolest peaksid probleemid ilmnema, võib sellise „partnerfirma“ tausta lahtiharutamine – kas või kohtutee vahendusel – osutuda väga keerukaks. See kõik tähendab nii liigset ajakadu, suuri kohtukulusid kui võimalikku kahju kannatava ettevõtte väärtuse vähenemist kogu selle protsessi käigus.

Nii nagu paljude asjade puhul, saab ettevõtluskeskkonda parendamiseks väga palju ära teha ettevõtjad ise oma suhtumisega. Mida enam nõutakse taga läbipaistvust ja avalikkust, mida suurem on toetus neile põhimõtetele, seda turvalisemaks muutub kogu ettevõtluskeskkond.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
03. June 2014, 13:53
Otsi:

Ava täpsem otsing