Tuulepargi ümber punuti võlavõrk

Eliisa Matsalu, Harry Tuul 29. mai 2014, 19:00

Indrek Kuivalliku suurosalusega Läti suurimat tuuleparki haldava ettevõte Winergy ümber on laenusuhete kaudu koondunud ettevõtete keeruline rägastik, mille juhid ja omanikud on kas praegu või varasemalt omavahel seotud olnud.

Ühelt poolt on ettevõtte võlausaldaja Läti pank Norvik Banka, kellelt tuulepark on laenanud 18,6 miljonit eurot. Kuid lisaks on Winergyl suured võlad ka teiste firmade ees. Neist kolme puhul kahtlustab Norvik Banka fiktiivseid tehinguid, mille eesmärk on raha firmast välja viia ning kellega Winergy pole reaalseid tehinguid teinud.

Selliste Eesti ettevõtetena nimetab pank toetudes enda tellitud ja audiitorfirma Deloitte koostatud analüüsile firmasid Firepower, Team Glory ja Sompa Team, kelle kogunõue on koguni 41,3 miljonit eurot. Ettevõtteid on Norvik Banka hinnangul kasutatud maksude ja laenude tasumise vältimiseks ning miljonite eurode suuruse rahavoo välja viimiseks.

Nii Firepoweri, Team Glory kui ka Sompa Teami juhib Alari Piperal, kelle kinnitusel on tegu reaalsete ettevõtete ja tehingutega. Tema selgitusel sõlmis Firepower mullu mais Winergyga lepingu tuulikute tarnimiseks. Sompa Team on Winergyle tarninud generaatoreid ja Team Gloryl on ettevõttega sõlmitud laenuleping, mida Piperal täpsemalt kommenteerida ei tahtnud. Samas pole nimetatud ettevõtete tegevusest avalikke andmebaase kasutades võimalik ülevaadet saada, sest Piperali juhitud firmad pole aastaid majandusaruandeid esitanud.

Enamgi, kahele Briti Neitsisaartel registreeritud ettevõttele (Firepower ja Sompa Team) on äriregistris esitatud kustutamishoiatus. "Tegemist on tehnilist laadi hilinemisega. Selle puuduse kõrvaldamisega tegeleme ja mingeid iseärasusi või midagi väga huvitavat nendest aruannetes ei sisaldu," selgitas Piperal.

Keerulised võlaskeemid

Üheks võtmefiguuriks skeemides näib olevat Andrus Peterson. Seejuures mõlemad tüli osapooled nimetavad Petersoni vastaspoole varjatud huvide esindajaks. Nimelt on Winergyl kaks osanikku. Enamus (92,1%) kuulub Eesti ettevõttele Wind One, mis läbi rea firmade kuulub Indrek Kuivallikule.

Winergy väikeosanikuks (7,9%) on Malta ettevõtte Aeolus Investments. Aeolus Investmentsi kasusaajaks oli 2012. aasta mais dokumentides märgitud Andrus Peterson, kes ühtlasi oli kuni mullu juuni kuuni Winergy juht. Kuivalliku esindajad väidavad, et Peterson on olnud Norvik Banka aktsionäri Jurijs Šapurovsi kattevari ning tegelikuks kasusaajaks ettevõttes ja skeemipunujaks on hoopis nimetatud pankur.

Nimelt omab Šapurovs Norvik Bankas 18,8% osalust, samuti on Šapurovs 2012. aasta juunis Äripäevale tutvustatud kirjavahetuses kinnitanud, et on Aeolus Investmenti lõplik kasusaaja läbi Malta ettevõtte Magellan Foundation. Nimetatud kirjavahetuse järgi sõlmisid Šapurovs ja Peterson optsioonilepingu, mis tegi Petersonist 2012. aasta juunist sama aasta oktoobrini Aeolus Investmentsi ajutise kasusaaja.

Peterson kinnitas, et esindas Šapurovsit nimetatud Malta firmas, kuid enam pole ta ettevõttega seotud juba üle aasta. „Meie vahelt jooksis kass läbi ja tekkis tüli,“ märkis ta. Petersoni selgitusel tekkis tüli omavahelistest kokkulepetest, mida Šapurovs ei täitnud. Tema hinnangul kasutab Norvik Banka oma mõjuvõimu, et Winergy endale saada.

Šapurovsi sõnul pole ta aga ei praegu ega polnud ka ajal, mil Norvik Banka Winergyle laenu andis ettevõttega seotud. Vastupidi, Norvik Banka hinnangul on Peterson seotud hoopis Winergyt võlgadega ümbritsevate firmadega Firepower, Team Glory ja Sompa Team. "Nende ettevõtete lõplik kasusaaja on Andrus Peterson, mida tõestab tema praegune või varasem positsioon mitmes Winergyga seotud ettevõttes," märkis panga esindaja Valda Kipane. "Tema kaaslased Alari Piperal, Henri Treude, Katri Peterson, Raile ja Helmi Paju on ainult ametlikud nimed."

Seotud osapooled

Peterson on olnud seotud ka Winergy võlausaldaja Firepower OÜ-ga, mille osanik oli ta ülemöödunud aasta novembrini, pärast mida peideti omandisuhe Briti Neitsisaartele. Peterson on Firepoweri praeguse juhi Alari Piperaliga seotud ka läbi ettevõtete Pro Innovation ja Rippon Invest - esimeses on mõlemad ärimehed juhatuse liikmed, teises aga osanikud.

Alari Piperal on omakorda ajanud Wind One'i juhi Henri Treude äri ka hiljem. Nimelt tehti mullu sügisel koostööd Firepoweri investeerimistehingus idufirmasse Defendec. Treude sõnul ei puutu aga tema seos Piperaliga mitte kuidagi Winergy ärivaidlusesse. Winergyle raha laenanud Team Glory kuulub aga Raile Pajule, kes on olnud Wind One osanik.

Tehinguid seotud osapooltega on Kuivallik kasutanud ka varem. Nii tarnis Winergyle tuulegeneraatoreid Kuivallikule kuuluv Energy Ventures, teenides kopsakat kasumit. Ka teistele ettevõtetele teenust pakkunud ettevõtte kogukäive oli 2012. aastal 34 miljonit eurot ja kasum 12,2 miljonit eurot. Seejuures on Energy Ventures üks firma jadas, mis seob Winergy Indrek Kuivallikuga.

Mis toimub?

 • SIA Winergyle kuulub Läti suurim tuulepark Ventspilsi lähedal.
 • 92,1% osalust Winergyst kuulub Eesti ettevõttele Wind One, mille omanik on ärimees Indrek Kuivallik.
 • Winergy vähemusosanik on Malta päritolu ettevõte Aeolus Investments, mille lõplik kasusaaja võib olla pankur Jurijs Šapurovs.
 • Winergy tuulepargi projekti krediteeris võlausaldaja Norvik Banka. Jurijs Šapurovs omab pangas 18,8% osalust.
 • 2012. aasta sügisel esitas Norvik Banka politseisse avalduse, süüdistades Winergyt pettuses. Alustati uurimist.
 • Viimase pooleteist aasta jooksul on olnud mitmeid tsiviilkohtu vaidlusi, mis on Winergyle positiivselt lõppenud.
 • 2013. kevadel alustati Norvik Banka süüdistuste peale kriminaaluurimine. Winergyt ega ettevõttega seotud isikuid pole kahtlustatavaks kuulutatud. Uurimise käigus arestiti Winergy varad Lätis.
 • Mullu novembris kuulutati Winergy maksujõuetuks, otsus on peatatud kuni lõplike lahendusteni jõudmiseni.
 • Läti õigusabipalve peale arestis aprillis Tallinna ringkonnakohus Winergy Eesti pangakonto LHV-s, millel seisab 476 000 eurot.
 • Määrusele on esitatud määruskaebus Riigikohtule ja määrus on jõustumata.
 • Läti prokuratuuri algatusel on alustatud kriminaaluurimine Norvik Banka töötajate ja Jurijs Šapurovsi kohta.
 • 16. mai alustas Winergy saneerimiskava koostamist.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  03. June 2014, 08:25
  Otsi:

  Ava täpsem otsing