30. juuni 2014 kell 5:07

Keskkonnaminister peab kõrvale astuma

Kohtuotsus ei pane Äripäeva toimetust ümber mõtlema - Autorollo skandaaliga seotud keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannusel on aeg loobuda valitsusliikme toolist.

Aasta tagasi võttis Äripäev juhtkirjas seisukoha, et keskkonnaministri tool ei sobi Autorollosse. See tähendab, et Autorollo skandaaliga seotud keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannusel on aeg võtta poliitiline vastutus ning loobuda - vähemasti kuni selle kohtusaaga lõpuni - valitsusliikme toolist. Reedene kohtuotsus ei pane toimetust siinkohal ümber mõtlema. Seda enam, et kohtuprotsess läheb edasi järgmises astmes.

Harju maakohus rahuldas nimelt Autorollo hagi osaliselt Siim Roode ja Rain Rosimannuse vastu, kuid jättis täielikult rahuldamata Keit Pentus-Rosimannuse vastu.

Autorollos toimunut uurinud ja kajastanud Äripäeva ajakirjanik Piret Reiljan kirjutas mõni aeg tagasi oma arvamusloos, et võib lõputult vaielda, kas ettevõtte kontrollimine peab võrduma juhatuse liikme või omaniku rolliga. „Kuid ega siis asjata advokaate, variisikuid ja muid trikke kasutataks. Lähtugem tervest mõistusest,“ tõdes ta.

Lugu läks üha piinlikumaks. Tõsi, kohus saab lähtuda ainult seadustest ja maakohtu otsuses pole põhjust kahelda. Ent teisalt pole vist ühelgi Autorollo saagat jälginul enam kahtlust, et ka keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannus ja veel enam tema tipp-poliitikust abikaasa Rain Rosimannus olid selle nüüdseks pankrotistunud firma asjade üle otsustamisega seotud rohkem, kui nad tunnistanud on. Mida enam juhtumit kohtus arutati, seda piinlikumaks lugu muutus.

Küll aga ei paista see häirivat Reformierakonda ega valitsusjuhte. Protsessi algul oli peaministriks Andrus Ansip, nüüd on Taavi Rõivas. Kumbki pole aga keskkonnaministri jätkamist tauninud. Samuti pole Reformierakond pidanud vajalikuks distantseeruda Rain Rosimannusest, kes oli kevadel üks erakonna juhtivaid poliitikuid koalitsioonikõneluste laua taga ja koalitsioonilepingu koostamisel. Seega paistab, et Reformi juhtfiguuridele – kelleks perekond Rosimannus kahtlemata on – on lubatud sellise asja peale vilistada.

Muidugi võivad ministril olla heapalgalisest ametist kinnihoidmiseks pragmaatilised põhjused. Hagi puhul on jutt n-ö kamba peale enam kui poolest miljonist eurost, mis ei ole peenraha. Isegi esimese astme kohtus osaliselt rahuldamist leidnud summa ulatub üle saja tuhande euro, osa sellest tuleks maksta ikkagi Rain Rosimannusel. Lisaks veel advokaadikulud.

Kahtlustest piisab. Nii tõsise juhtumi puhul ei kõlba vabanduseks ka väide, et kuni kohus pole süüdi mõistnud, on kõik korras. Kuna on üleval tõsised kahtlused, peaks minister astuma tagasi ja olema eemal avalikest ametitest seni, kuni need kahtlused saab kas lõplikult ümber lükata või leiavad need siis kinnitust.

Pealegi on vahepeal skandaali sattunud ka ministrile kuuluv elumaja. Lisaks hagimenetlusele ilmnes kohtus, et tunnistajate ütluste kohaselt sai minister Pentus-Rosimannus oma isalt Väino Pentuselt aastaid tagasi Autorollost „mustalt“ välja võetud tulu. Väidetavalt toetas Pentus (sh tema enda tunnistuse järgi) tütart Autorollo tuludest Viimsisse ostetud majaga seoses. Minister ise on raha saamist eitanud. Seda enam võiks olla tema huvides taolised kahtlusepilved täielikult hajutada. Vastupidiselt on aga püüdnud ministrit esindavad advokaadid Delfile teadaolevalt hoopis takistada politseil osa hagi istungimaterjali kättesaamist.

Majarahasse puutuvad kahtlused on juba otseselt ministriga seotud ning nende puhul senine eemalehoidev „teflontaktika“ enam kindlasti kõne alla ei tohiks tulla.

Autor: 1185-aripaev

Hetkel kuum