Esimene häirekell Briti majandusele

09. oktoober 2014, 15:45
Briti kaubanduskoja juht John longworth
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20141009/BORS/141009632/AR/0/AR-141009632.jpg

Briti kaubanduskoja viimane uuring näitab, et Suurbritannia majandus aeglustus tänavu kolmandas kvartalis.

Nõnda on murepilved liikunud ka seni suurepärast kasvu näidanud majandusriigi kohale.

Ligi 8000 ettevõtet hõlmanud kvartaalne majandusanalüüs näitas, et nii tootmise kui ka ekspordi näitajad kukkusid, vahendas CNBC.

„Suurbritannia majanduse edulugu aasta alguses tundub läbi saavat,“ rääkis Briti kaubanduskoja juht John Longworth, kelle sõnul võib varsti hakata tööle esimene häirekell.

Kolmandas kvartalis kukkusid juba järsult kaks tööstuse näitajat – siseriiklik müük ja tellimused. Samas tegid aga kolm tootmisnäitajat kõigi aegade rekordi.

Kaubanduskoja peaökonomisti David Kerni sõnul ei saa Briti majanduskasv lõputult tugineda tarbijate kulutustele, ebastabiilsele valuutale või eelarve defitsiidile. „Juhul kui eksport ja investeeringud ei hakka kasvu juures suuremat rolli mängima, siis taastumine pidurdub,” lisas Kern.

Mõned on optimistlikumad

Mured Ühendkuningriigi majanduskasvu pärast suunavad tähelepanu Inglise keskpangale ning täpsemalt sellele, millal kavatsetakse intressimäärasid tõsta. Septembris lubati, et tõus on lähedal. Täna aga kinnitati, et intressimäärad jäävad rekordmadalale 0,5% tasemele.

Longworth rõhutas, et ka naela ümber koondub üha enam murepilvi. Alles vajus valuuta dollari suhtes 11 kuu madalaimale tasemele.

Kaubanduskoja uuring räägib aga vastu teistele uuringutele, mis näitavad jätkuvalt Briti majanduse kasvu.

Tänavu teises kvartalis kasvas Ühendkuningriigi majandus üle ootuste. Lisaks kergitas juunis ka Standard&Poor'si reitinguagentuur riigi AAA-reitingu väljavaadet negatiivselt stabiilsele. Agentuur prognoosis, et kasv jätkub riigi rahandusotsuste toel.

Bloombergi küsitletud analüütikute hinnangul kasvab Briti majandus tänavu 5,6%. Loodetakse, et positiivne kasvu väljavaade ärgitab ka keskpanka intressimäärasid tõstma.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
09. October 2014, 15:45
Otsi:

Ava täpsem otsing