Birjo Must • 26. jaanuar 2015 kell 7:15

Kreeka tõi börsidele hirmu

Valimised Kreekas.  Foto: epa

USA ja Euroopa aktsiaindeksite futuurid pöördusid täna varahommikul koos Aasia aktsiatega langusesse.

Euroopa investorite üks viimaste kuude suurim mure sai reaalsuseks, kui Kreeka valimistel noppis võidu vasakradikaalne partei Syriza.

Standard & Poor's 500 indeksi futuurid langesid 0,6% ja Euro Stoxx 50 kukkus 0,9%. Kreeka võlakirjade hind kukkus. Euro langes dollari suhtes madalaimale tasemele alates 2003. aasta septembrist. Aasta algusest kuni reedeni kukkus euro 7,4%.

Kreeka valimistel saavutas vasakpoolne Syriza oodatust suurema võidu. See omakorda kasvatab hirmu, et ka mujal riikides tõstavad pead Euroopa Liidu ühtse fiskaalpoliitika vastased jõud.

„Oodata on valuutade närvilist liikumist,“ rääkis Mizuho Securitiesi vanemstrateeg Miyuki Ohgami. „Fakt, et euroskeptilised poliitikud saavutasid nii suure võidu, tähendab, et ees ootavad läbirääkimised ja aktsiaid hakatakse müüma. Samas usun, et turud muutuvad tasapisi üha rahulikumaks ning negatiivne mõju ei levi üle terve Euroopa,“ lisas ta.

Aasia börsid on on liikunud erinevalt. Hongkongi Hang Seng indeks on praeguseks tõusnud 0,05%, Hiina Shanghai indeks 0,94% ja India Sensex indeks 0,94%. Jaapani Nikkei 225 indeks on kukkunud 0,25%.

Dow Jones Industrial Average futuurid langesid 0,5% ja Nasdaq 100 indeksi omad 0,3%.

Toornafta hind jätkab kukkumist ja USA riigivõlakirjad rallimist.

Hetkel kuum