Fredy-Edwin Esse • 8. märts 2015 kell 21:01

Buffetti hiilgavad pool sajandit

Warren Buffett  Foto: EPA

Möödunud nädalal leidis aset üks investeerimismaailma enim oodatud sündmusi - Warren Buffett avalikustas oma iga-aastase kirja aktsionäridele, mis tähistas 50. aastapäeva ajast, kui Buffett firma üle kontrolli haaras. Kuigi kiri oli pikk ja põhjalik, siis ühtegi vihjet tema pärija kohta ei tulnud.

- Sündis 30 august 1930 Nebraskas

- Hüüdnimed “Omaha võlur” või “Omaha oraakel”

- Buffett ostis Berkshire Hathaway osaliselt vimma tõttu 1965. aastal

- Berkshire Hathaway oli Buffetti ostu ajal tekstiiliettevõte, liikudes pärast seda kindlustussektorisse ning müües viimase tehase 1985. aastal

- 27. veebruari seisuga oli Bloombergi miljardäride indeksi alusel Buffett maailma rikkuselt teine mees 72,3 miljardi dollarilise varandusega

- Vaatamata rikkusele tuntakse Buffettit väga vähese kulutajana, kes elab endiselt 1957. aastal ostetud Omaha majas

- Buffetti lemmik jook on kirsimaitseline Coca-Cola, mida ta joob väidetavalt viis purki päevas

Buffetti kõrget vanust arvestades on juba ammu räägitud vajadusest leida talle n-ö pärija, kes võtab Berkshire Hathaway juhtimise vajadusel üle. Ometi pole firma seni mingit kindlat plaani paika pannud või vähemalt ei ole avalikkust sellest teavitatud. Oma kirjas ei teinud Buffett ka mingeid vihjeid. 

Küll aitas uudisenälga kustutada Buffetti pikaaegne partner Charlie Munger, kes on praegu juba 92aastane. Eraldi kirjas aktsionäridele kirjutas Munger, et Berkshire'i kaks kõrget juhti Greg Abel ja Ajit Jain sobiks juhtima firmat Buffetti taandumisel. Mungeri sõnul on tegu end tõestanud meestega, kelle kohta omadussõna “maailmaklassist” oleks alahindamine. 

Abel on Berkshire Hathaway Energy tegevjuht, mis haldab mitmesuguseid kommunaalteenuste pakkujaid. Jain on kindlustusvaldkonna geenius, kes on enam kui kolme kümnendi jooksul toonud Berkshire'ile sisse miljardeid dollareid.

“Where Are the Customers' Yachts or a Good Hard Look at Wall Street” - Fred Schwed

Enda iga-aastases kirjas investoritele kasutab vanahärra Schwedi raamatu kirjeldamiseks sõna “imeline”. Kes ei ole lugenud seda raamatut ja kes juhtumisi läheb Berkshire Hathaway aktsionäride üldkoosolekule, siis raamat on seal kõigile ostmiseks olemas. “Selle raamatu elutarkus ning huumor on hindamatu,” kirjutas Buffett. 

“The Little Book of Common Sense Investing” - John Bogle

Buffetti sõnul võiksid investorid kulutada oma aega investeerimisnõustajate kuulamise asemel selle raamatu lugemisele. “Enamik nõustajaid suudavad palju edukamalt küsida kõrgeid tasusid kui näidata kõrgeid tootlusi. Ausalt öeldes on nende peamine kompetents müügitöö,” ütles Buffett. Raamatu autor John Bogle asutas investeerimisfirma Vanguard ning seni toetab madalate kuludega investeerimist.

Buffett veel ei taandu

Üldiselt hindavad asjatundjad Abeli võimalusi tõusta Buffetti järglaseks paremaks. Tegu on veel suhteliselt noore mehega (52 eluaastat), ta omab suurte konglomeraatide juhtimise kogemust, mis toob firmale sisse aastas 2 miljardit dollarit puhaskasumit, ning oskab teha ülevõtmisi, mis on Berkshire'i ärikultuuris väga oluline osa. 

Jain on aga juba 63aastane, tema alluvuses ei tööta suurt hulka inimesi, talle ei meeldi liigselt tähelepanu keskmes olla ning ta pole väidetavalt Buffetti ametikoha vastu ka suurt huvi üles näidanud. 

Seega esialgu on veel kõik lahtine ja prognoositava juhivahetuseni võib kuluda veel aastaid. Buffett on praegu hea tervise juures ja naudib oma tööd.

Mujaltki on näiteid võtta kõrge eani töötavatest härradest. Vormel 1 karusselli juhib senini Buffettist vaid kaks kuud noorem Bernie Ecclestone ning omakorda temast on pool aastat noorem maailma üht mõjuvõimsamat meediaimpeeriumi News Corp juhtiv Rupert Murdoch. 

 - “Turuprognoosijad täidavad küll su kõrvad, kuid ei täida kunagi sinu taskuid.”

- “56 aasta jooksul pole meil Charliega (Munger - toim) olnud ühtegi vaidlust. Kui meie arvamused ei ühti, siis Charlie tavaliselt lõpetab vestluse ja ütleb: “Warren, mõtle järele ja sa nõustud minuga, sest sa oled tark ja mul on õigus”.”

- “Ärimaailmas kipuvad halvad uudised tihti üksteise järel ilmuma. Sa märkad enda köögis prussakat ning päevade möödudes sa kohtad tema sugulasi.”

- “Ülehinnatud aktsiate emiteerimisel põhinevad ärimudelid, nagu ka ahelkirjad, jagavad rikkust ümber, kuid mitte mingil juhul ei tekita seda. Tulemus on alati sama: raha liigub kergeusklike käest petturite kätte.”

Aasta suursündmus

Investeerimismaailma teine väga oodatud sündmus leiab aset 2. mail, kui Nebraska osariigis Omahas peetakse järjekordne Berkshire Hathaway aktsionäride üldkoosolek. Kuna tegu on n-ö 50. juubeliga Buffettile, siis sedakorda on sündmused kindlasti vingemad ja veel rohkem kajastatud kui varasematel aastatel. Tasub meeles pidada, et juba eelmisel aastal võttis üritusest osa 38 000 inimest. 

Sellele pööras tähelepanu ka Buffett ja tegi väga huvitava ja väga mõjuvõimsa reklaami. Ta soovitab Omahasse tulevatel inimestel kasutada Airbnb teenust, kuna hotellid on kindlasti täis ja hinnad ürituse tõttu tavapärasest kallimad. Buffett ei oma mingit osalust firmas, tegu on põhimõtteliselt endiselt idufirmaga ning teatavasti vanahärra riskikapitali investeeringutega ei tegele. Reklaam on ka seda üllatavam, et Buffett ise on üsna tuntud tehnofoob. 

Investeeringud  Foto: Äripäev
Hetkel kuum