Mait Kraun • 11. mai 2015 kell 11:00

USA tulemuste hooaeg valmistas positiivseid üllatusi

Tulemuste hooaeg pulliturgu ei pidurdanud.  Foto: EPA

Madalate ootuste pluss on see, et saabuda võivad positiivsed üllatused. Just nii saab iseloomustada senist USA tulemuste hooaega.

Iga kvartal mängivad Wall Streeti analüütikud ja aktsiainvestorid madalate ootuste mängu. Praegu on tulemuste hooaeg lõpusirgel ning ettevõtete kasumid on ootusi märkimisväärselt ületanud.

See on pannud ka turud tõusma – tulemuste hooaja poole peal saavutasid rekordi nii Standard & Poor’s 500 indeks kui ka Nasdaq Composite. Kusjuures Nasdaq Composite'i jaoks oli aprilli lõpus tegemist esimese rekordiga alates 2000. aasta tehnoloogiamullist.

Pärast reedel ilmunud tugevat töötururaportit jõudsid aktsiad uuesti rekordite lähedale. S&P500 indeksil jäi rekordist puudu vaid üks punkt.

Negatiivsed meeleolud olid liialdatud

JPMorgani aktsiastrateeg Dubravko Lakos-Bujas ütles aprilli lõpus, et negatiivsed meeleolud olid liialdatud ja see tähendas, et võib tulla palju positiivseid üllatusi.

„Me ei ennusta, et negatiivsed ootused võiks täielikult ära kaduda. Seda võib aga öelda, et üllatusi tuleb tõenäoliselt palju ning Wall Street on pessimismiga üle pingutanud,“ ütles ta.

Nii see juhtuski ning S&P500 indeksi ettevõtted jätkasid üllatustega.

FactSeti vanemanalüütiku John Buttersi andmetel on segatud tulemuste näitaja tõusnud 0,1 protsendi peale, mis tähendab, et esimeses kvartalis on toimunud kardetud järsu kasumilanguse asemel hoopis pisike kasv.

Niinimetatud segatud tulemused (blended earnings) koosneb kõigist ettevõtetest – neist, kes on kvartalitulemused teatanud ja ka neist, kes seda veel teinud ei ole. Tulemusi alles teatama hakkavate ettevõtete puhul kasutatakse prognoose.

Tõsi, osad ettevõtted pole oma tulemusi veel teatanud ning näitaja võib veel miinuspoolele kalduda. Kindel on aga see, et tulemused on olnud oodatust tunduvalt paremad, sest veel 31. märtsil oodati kasumite 4,7protsendilist langust.

Ootusi vähendasid tugev dollar ja madalad energiahinnad

Niivõrd pessimistlikud ootused olid tingitud tugevast dollarist ja madalatest energiahindadest. Kuigi dollar on näidanud mõned nädalad nõrkust, on valuuta viimastel kuudel tublisti tugevnenud. Kui juurde arvestada madalad energiahinnad, siis olid analüütikud sunnitud ettevõtete kasumiprognoose kärpima. Kusjuures sellel kvartalil vähendati prognoose enim alates finantskriisist. Oodati „kasumisurutist“: olukorda, kus ettevõtete kasumid kukuvad kaks kvartalit järjest.

„Keegi ei teadnud täpselt, kui halvasti valuuta tugevnemine ettevõtetele mõjuda võiks,“ ütles Barclays' aktsiastrateeg Eric Slover. „Tundub, et analüütikud ei olnud ainsad, kes halva stsenaariumiga arvestasid. Investorid tegid seda samuti.“

Tõepoolest, kümned USA rahvusvahelised ettevõtted on teatanud, et dollarisse ümber arvutades on müük kõvasti langenud. Kõige suuremat mõju on tugev dollar avaldanud Amazoni, General Motorsi, IBMi, Johnson & Johnsoni ja Procter & Gamble'i müügile. Nende käive vähenes tugeva dollari tõttu vähemalt üle ühe miljardi dollari.

Tulemused on teatanud juba ligi 90 protsenti S&P500 indeks ettevõtetest. Käive ongi oodatust väiksem – vaid 45 protsenti ettevõtetest on suutnud näidata suuremat käivet kui analüütikud neile prognoosisid. Kasumi puhul on analüütikute ootusi suutnud ületada aga 71 protsenti ettevõtetest. Tähtsam on aga see, kui suurelt on ettevõtted suutnud prognoose ületada. Viie aasta jooksul on ettevõtted suutnud kasumiootusi keskmiselt ületada 5,4 protsendiga. Selle aasta esimese kvartali puhul on vastav protsent aga 6,4. Eriti hästi on läinud energia- ja tervishoiusektoril.

Tundub, et investorid olid dollari negatiivse mõjuga arvestanud ja seda isegi ülehinnanud. Seda kinnitavad tulemuste hooajal aktsiaturgudel saavutatud rekordid.

Kasumisurutist tõenäoliselt ei tule

Kui nii edasi läheb, on tõenäoline, et kardetud kasumisurutist esimese kahe kvartali jooksul ei tule. Samas ei saa seda välistada ülejäänud aasta puhul – näiteks teiseks kvartaliks ennustavad analüütikud 4,3protsendilist kasumite langust ning kolmandaks kvartaliks 0,5protsendilist langust. Neljandas kvartalis jäävad kasumid prognooside järgi aga sisuliselt samaks, selgub FactSeti andmetest.

Tõsi, isegi kui selle kvartali kasumikasv jääb 0,1 protsendi juurde, on see halvim kvartal alates 2012. aasta kolmandast kvartalist. Siis vähenesid S&P500 indeksi ettevõtete kasumid võrreldes aastatagusega 1 protsendi võrra. Aga kuna ootused olid niivõrd madalad, siis investorid võtavad taolist kasumikasvu väga positiivse signaalina.

Sellel nädalal on rõhk tervishoiu, tehnoloogia ja jaemüügi ettevõtetel. S&P500 ettevõtetest teatab see nädal tulemusi vaid 14. Nende hulka kuuluvad näiteks Cisco Systems Inc, McKesson Corp, Macy’s Inc ja Nordstrom Inc. Järgmisel nädalal teatavad tulemusi suurema turuväärtusega jaemüüjad nagu Wal-Mart, Target ja Home Depot.

Aktsiaturud pääsesid langusest

On üpris tõenäoline, et aktsiaturud oleks oodatust veelgi halvemate tulemuste puhul kukkuma hakanud. Tulemused oleks toimunud niinimetatud katalüsaatorina. Kuna ettevõtted ületasid prognoose pika puuga, tegid aktsiad tulemuste hooaja keskel hoopis rekordeid.

„Turg on statistiliselt korrektsiooniga ammu hiljaks jäänud,“ ütles Charles Schwabi strateeg Randy Frederick. „Korrektsiooni ilma katalüsaatorita aga ei juhtu.“

Reede õhtuse seisuga on pulliturg (tõusev turg) kestnud juba 2249 päeva. Tegemist on ajaloo pikkuselt kolmanda pullituruga. Nüüdseks on 1974-1980. aastatel toimunud tõusu ületatud kestvuselt ühe päevaga.

Veelgi üllatavam on aga see, et S&P500 indeks pole viimase 941 kauplemispäeva jooksul (1371 päeva jooksul) 10protsendilisse korrektsiooni sattunud. Keskmiselt toimuvad taolised korrektsioonid iga 18 kuu tagant ja seda peetakse igati normaalseks nähtuseks. Tänseks on korrektsioonita möödunud juba üle 45 kuu.

Samuti on tõusnud Shilleri tsükliliselt kohandatud kasumi ja hinna suhe (CAPE) 27 juurde. See näitaja on olnud varem nii kõrgel vaid kahel korral – enne 1929. aasta Suurt Depressiooni ja enne 2000. aasta tehnoloogiamulli lõhkemist.

Need näitajad ei tähenda, et aktsiad ei võiks edasi tõusta. Kõikidest neist näitajatest aga võib järeldada, et paratamatult on aktsiaturul riskid kasvanud. See tähendab, et investorid peaks olema ettevaatlikud ning ennast kurssi viima USA majandust ähvardavate riskidega. Samuti võiks kaaluda portfelli senisest suuremat hajutamist. 

Hetkel kuum