Äripäev • 11. august 2015 kell 10:54

Norra loob naftasõltuvusest vabanemiseks hiigelfondi

Norra kroon.  Foto: Bloomberg

Norra valitsus loob sõltumatu fondi, mis pehmendab nafta hinna languse mõju riigile. Fondi maht on 875 miljardit dollarit.

Norra on valmis kasutama oma naftavarusid majanduse stabiliseerimiseks ja töötuse kasvu peatamiseks ajal, kui nafta hind on viimasest majanduskriisist alates seitsme aasta suurimas languses.

Peaminister Erna Solberg ütles Bloombergile, et valitsus valmistab ette järgmise aasta eelarveprojekti, mille osana moodustatakse 875 miljardi dollarine sõltumatu fond. Fondi eesmärk on tagada töökohad ja pehmendada kriisiilminguid, mida toob endaga nafta hinna langus.

Norra ei nimeta praegust olukorda kriisiks, kuigi majanduslangus ähvardab kärpida rohkem töökohti kui 2008. aasta finantsraskuste ajal. Fondi toel valmistub riik selle aastatuhande suurimaks investeeringute languseks naftasektoris: naftakompaniid on juba koondanud üle 20 000 töökoha. Kuigi töötuse määr on riigis tõusnud 11 aasta kõrgeimale tasemele, saavutades 4,3%, on see ikka madalam kui enamuses Euroopa riikides.

Norra majandus on saanud tuge krooni nõrgenemisest, mis on aastaga euro suhtes odavnenud 9% - see on toonud turistide arvu kasvu ja elavdanud eksporti.

Norrale on vaja rohkem kui nõrgenenud valuuta, et vabastada end naftasõltuvusest, ütles Solberg. Valitsusel on kavas ka maksureform, mis peaks Norra investoritele ahvatlevamaks muutma.

Hetkel kuum