Juhan Lang • 24. august 2015 kell 7:00

Tanilas: veel pole hilja riske vähendada

Tarmo Tanilas  Foto: Eiko Kink

Meedia maalib viimaste päevade börside liikumistest koledaid pilte, kuid 2008. ja 2009. aastaga võrreldes on see siiski alles pinnavirvendus, leiab Swedbanki vanem investeeringute juht Tarmo Tanilas.

Arvestades turgude viimaste aastate väga häid tootlusi, pole tema hinnangul murelikel klientidel ka praegu hilja osaliselt riske vähendada. Intervjuus Äripäevale soovitab Tanilas kriitilise pilguga üle vaadata oma riskiprofiil ning olla valmis intresside tõustes vähemalt lühiajaliseks turgude volatiilsuse tõusuks.

Kas prognoosite languse jätkumist?

Turgudel võitlevad alati kaks inimlikku iseloomuomadust - hirm ja ahnus. Kui veel kevadel tundus taevas pilvitu ning ahnus seljatas maailma keskpankade toel kindlalt hirmu, siis sügise saabudes on hirm eeskätt Hiina nõrgenevate makronumbrite toel hakanud jõudu koguma. Kasvanud on kriitika rahatrüki positiivse mõju kohta majandusele, sest see pole USAs taganud soovitud majanduskasvu ning inflatsioonitaset, kuid on märkimisväärselt suurendanud aktsiate ning kinnisvara hindu. Siia juurde võib lisada suured korporatsioonid, kes kapitali ja energia üliodavatest hindadest hoolimata eelistavad kasutada vabu vahendeid enda aktsiate tagasiostmiseks, mitte aga tootmisvõimsuste kasvuks. See kõik on tekitanud olukorra, kus hinnad aktsiaturgudel on majanduskasvust liiga kiiresti ettepoole kihutanud.

Samal ajal viitab tooraineturgudel toimuv juba kriisiilmingutele ning paljude arenevate aktsiaturgude hinnatase on muutumas taas atraktiivseks. Turgude edasine liikumine sõltub endiselt siiski peamiselt keskpankade tegevusest ning näiteks väga selge signaal USAs oodatud intresside tõusu edasilükkamise kohta võib vallandada vähemalt lühiajalise eufooria. Kui aga USA keskpank otsustab üle pika aja näidata selgroogu ning intresse tõstab, muudab see arenevate turgude seisu veelgi keerulisemaks ning tähendab vähemalt lühiajalist närvilisuse kasvu jätkumist. Suured varahaldusfirmad on hetkel rekordkoguses oma vahenditest suunanud arenenud turgudele ning ootavad arenevate turgude probleemide jätkumist. Ajalugu on aga näidanud, et kui liiga suur kogus investoreid on milleski liiga kindlad, kipub reaalses elus minema just risti vastupidi.

Kuidas on reageerinud kliendid – kas viimaste majandusuudiste ja turgude käitumise valguses on tunda närvilisuse kasvu?

Kevadisel investeerimisseminaril juhtisime klientide tähelepanu sellele, et paljud maailma aktsiaturud kauplevad kõigi aegade tipptasemete lähedal ning mõistlik oleks vähemalt osa kasumeid koju tuua. Kliendid reageerisid sellele aktiivselt ning muutsid investeerimisportfellid konservatiivsemaks, mistõttu viimase nädala turgude liikumised pole veel põhjustanud närvilisuse kasvu.

Mida soovitate neile klientidele, kes on oma portfelli pärast praegu mures?

Arvestades turgude viimaste aastate väga häid tootlusi pole murelikel klientidel ka praegu hilja osaliselt riske vähendada. Kriitilise pilguga tasub kõigil investoritel üle vaadata oma riskiprofiil ning olla valmis intresside tõustes vähemalt lühiajaliseks turgude volatiilsuse tõusuks. Meedia maalib viimaste päevade turgude liikumistest koledaid pilte, kuid 2008. ja 2009. aastaga võrreldes on see siiski alles pinnavirvendus. Surve all on olnud eeskätt toorainete hindadest sõltuvad arenevad turud, samas kui arenenud turud on olnud veel võrdlemisi stabiilsed. Nii näiteks oli Dow Jonesi indeksi volatiilsus veel paar nädalat tagasi kõigi aegade madalaimal tasemel ning alles Hiinast tulnud nõrgad makronumbrid sundisid investoreid ka USAs kasumeid realiseerima.

Kas praegu oleks aeg riske maandada või võiks langust kasutada pigem uute positsioonide soetamiseks?

Ühest vastust ei saa siin kahjuks anda. See sõltub otseselt iga investori riskikartlikkusest ning investeerimishorisondi pikkusest. Pikaajalistel ning tugeva närvikavaga investoritel on kindlasti mõistlik kasutada turgude nõrkushetki oma positsioonide suurendamiseks ning soovitav on ostutehingud hajutada mitmesse ossa, sest turgude närvilisuse tõustes võivad tekkida veelgi soodsamad ostukohad. Kui aga turgude viimase nädala liikumised hakkavad häirima investori und või mingit osa portfelli vahenditest on vaja kasutada lähema aasta jooksul, siis on see selge märk vajadusest portfelli riskitaseme vähendamiseks.

Hetkel kuum