Birjo Must • 22 september 2015

Valuutaturud paisati segi

India ruupia kurss on koos teiste arenevate turgude valuutadega langenud.   Foto: EPA

Uudised maailma majanduse käekäigu kohta on üha tumedamad ning selles valguses on ka valuutaturud pea peale pööratud.

USA Föderaalreservi (FED) neljapäevase otsuse järel hakkasid globaalsed aktsiad langema. Kui arenevate turgude valuutad said esialgu leevendust, siis mõne päeva järel võtsid needki suuna alla.

MSCI Arenevate turgude indeks on sel aastal kukkunud 15%. Viimastel päevadel on kõik kümme indeksi tööstusgruppi langenud ning ka arenevate turgude valuutad nõrgenevad.

„Ebakindlusest tulenev vastumeelsus voolab üle turgude,“ kommenteeris olukorda Blackfriars Asset Managementi rahajuht Tony Hann nädala alguses. „Arenevatel turgudel on suur pinge, kuna investorid ootavad juba FEDi järgmist otsust ning uusi uudiseid Hiinast,“ lisas ta.

FEDi juht Janet Yellen viitas just Hiina aeglustuvale majanduskasvule ja üleüldisele finantsturgude rahutusele, kui tegi avalikuks teate, et FED pole veel valmis intressimäärasid tõstma. Kolm FEDi ametnikku teatasid aga nädalavahetuse jooksul, et intressimäärade kergitamine oleks sel aastal siiski õigustatud. Nüüd oodatakse, kas tõus toimub keskpanga tänavu viimasel koosolekul detsembris.

Majanduse olukord on liiga halb

Hoolimata FEDi neljapäevasest otsusest, mis peaks pidurdama USA dollari tõusu, on paljud arenevate turgude valuutad jätkanud langust. Millest on selline liikumine põhjustatud?

Brasiilia, Türgi ja Lõuna-Aafrika valuutad, mis said USA intressimäärade tõstmise ootuses tugevaima löögi, nautisid pärast keskpanga teadet väikest leevendust. Samas kadus kogu tõus kohe, kui investorid taipasid, et FED võib sel aastal intressimäärasid ikkagi tõsta. Lisaks tõlgendasid paljud investorid FEDi otsust suure murega globaalse majanduskasvu pärast, mis tähendab veel üht lööki arenevatele turgudele.

Nõnda võtsid valuutad taas suuna alla. Esmaspäeval sulgus Brasiilia reaal USA dollari suhtes rekordmadalal tasemel. Sealne poliitiline ja majanduslik kriis survestasid reitinguagentuur Standard & Poor’si kärpima riigivõla reitingu rämpsu tasemele. Kuigi Moody’s ja Fitch on seni jätnud Brasiiliale veel investeerimisjärgu reitingu, siis usuvad analüütikud, et on vaid aja küsimus, millal ka nemad seda langetavad.

Aasia saab nõrgast valuutast hoopis löögi

Ka ülejäänud arenenud turgude valuutadele oli suve lõpp karm. Alates augustist on Malaisia ringit kukkunud 10%, Indoneesia ruupia 6,3% ja India ruupia 2,6%. Hiina keskpank devalveeris jüaani 2,5%.

Tavaliselt peetakse nõrka valuutakurssi majandusele kasulikuks, kuna eksport saab odavast kaubast tõuke ning ka tarbijad eelistavad kodumaiseid odavaid tarbekaupu. See stsenaarium peaks olema kui muusika poliitikute kõrvadele näiteks Malaisias, kus kohalik valuuta on juba mõnda aega olnud tänu langevatele tooraine hindadele odav.

HSBC Aasia majandusuuringute juht Frederick Neumanni sõnul võib odav valuuta paljudel arenevatel turgudel majandusele hoopis löögi anda. Selline vastassuunaline liikumine väljendub tema sõnul tavaliselt kahel viisil.

Esiteks lükkab ülikiiresti langev valuutakurss kohalikul finantsturul intressimäärad üles, kuna raha voolab piiri taha. Tõendid näitavad, et valuutaturgude ülemäärase stressi perioodidel on arenevatel turgudel väljavoolava kapitali osakaal majanduse koguproduktist suurem kui arenenud turgudel. Selle tulemusena kitsenevad Neumanni sõnul koduturu finantstingimused ja laenuhinnad tõusevad.

Teiseks kasvatab vabalanguses olev valuuta muret makromajandusliku stabiilsuse pärast ning see omakorda limiteerib riskiisu. Sellise stsenaariumi puhul võib panga väljaantav raha hulk langeda palju rohkem kui arvatakse. „Kontekst loeb aga samuti. Esiteks, kui kasv on ülimalt krediiditundlik, mille puhul võlg veab eest tarbimist ja investeeringuid, siis võib rahapoliitika kitsendamise mõju osutuda raskeks,“ märkis Neumann. „Lisaks kui välisriikide nõudlus on halb, siis võib valuutakursi langus tuua kaasa väga väikese ekspordi kasvu. Kahjuks seisab suurem osa arenevast Aasiast silmitsi nende mõlema olukorraga,“ lisas ta.

MSCI arenevate turgude valuutade indeks | Create infographics

Siiski leidub ka võimalusi

Siiski pole Neumanni sõnul terve Aasia nii tundlik. Tema sõnul peaksid India ja Indoneesia saama vähem kahju kui näiteks Malaisia. „Õnneks on valuutakursid langenud samal ajal kui USA dollari kurss on jäänud küllaltki stabiilseks. Kui see hakkab aga tõusma, siis peaks arenevate turgude finantspoliitika veelgi kitsenema,“ rääkis Neumann.

Complete Intelligence peaökonomist ja partner Tony Nash rääkis Bloomberg TV-le, et kuigi USA majandusnäitajate pikaajaline prognoos pole hea, siis hakkavad seal intressimäärad nii või naa tõusma. Sellegipoolest näeb ta arenevatel turgudel investeerimisvõimalusi. „Arenevad turud saavad nüüd lühiajalist hingetõmbeaega. Kui pikalt see aga kestab, sõltub intressimäärade tõstmise kiirusest,“ märkis Nash.

Nashille valmistavad Aasia puhul muret riikide suured pikaajalised võlad ja poliitiline olukord. Näiteks Malaisia majandust rõhuvad tema sõnul ettevõtete ja tarbijate kõrge laenukoormus. Indias aga, kus üldpilt paistab hea, on Nashi sõnul ministrite portfellid väga nõrgad. „Peaminister Narendra Modi peab asja käsile võtma, kui soovib usaldust kasvatada,“ lisas ta.

 

Aasia majanduse käsi käib üha halvemini

Viimaste sündmuste valguses kärpis Aasia Arengupank (ADB) teisipäeval regiooni riikide majanduskasvu prognoose.

Pank kirjutas oma Aasia riikide arengu väljavaate raportis, et Hiina majandus kasvab sel aastal 6,8 protsenti varem prognoositud 7,2 protsendi asemel. Lisaks alandati India majanduskasvu prognoosi 7,8 protsendilt 7,4 protsendile, sest välisnõudlus väheneb ja riigireformid ei edene piisavalt kiiresti.

Kuna regiooni kolmes suurimas majandusriigis tuleb kasv oodatust kesisem, siis ennustab ADB regiooni kogukasvuks 5,8 protsenti. Märtsis küündis prognoos veel 6,3 protsendini.

Panga peaökonomist Shang-Jin Wei hoiatas, et majanduse jahenemise ja üha tugevneva USA dollari valguses peavad riigid end kaitsma kapitali väljavoolu ja välisvõla suurenemise eest. ADB andmetel ületas esimeses kvartalis kapitali väljavool arenevatelt turgudelt 125 miljardit dollarit.

ADB kinnitusel mõjutab Hiina majanduse jahenemine väga tugevalt ka Kagu-Aasia piirkonda, mille tänavune majanduskasvu prognoos langetati 4,9protsendilt 4,4protsendile.

Hetkel kuum