Mait Kraun • 23. september 2015 kell 14:30

Total kärbib miljardeid dollareid

Naftafirmad on sunnitud aina enam tõdema, et varem kõrgete hindade juures tehtud investeeringud ei ole elujõulised.  Foto: epa

Prantsusmaa energiafirma Total teatas täna, et plaanib vähendada kapitalikulutusi, vahendab CNBC.

Ettevõte lükkab edasi mitme projekti alguskuupäeva ning suurendab kulude kärpimise eesmärke. Peamiselt on ettevõte sunnitud kokku hoidma madalate naftahindade tõttu.

Totali strateegia ja tuleviku väljavaate ettekandes teatas tegevjuht Patrick Pouyanne, et ettevõte vähendab kulutusi nafta- ja gaasiprojektidele. 2013. aastal olid vastavad kulutused 28 miljardit ja sellel aastal 23-24 miljardit. Järgmiseks aastaks tahetakse summa kärpida 20-21 miljardi dollarini.

Totali teatel on jätkusuutlik projektide investeeringute eelarve 17-19 miljardit dollarit, mis loodetakse saavutada 2017. aastaks.

Prantsuse energiafirma oli üks esimesi, kes teatas 2014. aastal agressiivsest kulude kärpimisest. Ettevõte reageeris naftahindade langusele kiiremini.

Ettevõtte finantsjuht Patrick de la Chevardiere ütles kolmapäeval, et Total tahab kulusid vähendada nii palju, et 2019. aastaks suudetaks 45 dollarise naftahinna juures oma kulud tasa teha. Praegu kulub barreli tootmiseks Totalil veel 70-80 dollarit.

Aasta algusest on Totali aktsia New Yorgi börsil kukkunud 13 protsenti 44,73 dollarini.

Hetkel kuum