Rainer Saad • 30. september 2015 kell 8:00

Börsipisikuga nakatunud tippjooksja Roman Fosti

Eesti parim pikamaajooksja võidukalt finišis.  Foto: Maratonitiim.ee

Eesti parim pikamaajooksja Roman Fosti nakatus börsipisikuga juba aastaid tagasi ning investeerimisse suhtub ta nagu maratoni jooksmisse – mõtleb enne kõik võimalikult hästi läbi.

Fosti tõdeb, et pole küll eriti aktiivne investor, kuid hoiab aktsiaturgudel ja majandusuudistel silma peal. Audiitorina töötav sportlane on karjääri jooksul andnud ka investeerimisnõu. Enda portfelli on ta kokku pannud nii, et see tekitaks võimalikult vähe stressi. Algajale investorile soovitab ta järjepidevust ning mitte loota, et kohe tuleb suur edu.

Järgneb intervjuu Roman Fostiga.

Kuidas nakatusite börsipisikuga?

Olen huvitunud börsist 2007. aastast, kui alustasin õpinguid TTÜ magistrantuuris ärirahanduse ja arvestuse erialal. Samal ajal töötasin mõne aja ka SEB-s investeerimisnõustajana.  

Millised on teie investeerimispõhimõtted? Kas investeerimine on teie jaoks nagu maratonijooks ehk mõtlete pikaajaliselt ette või teete pigem lühikesi tehinguid?

Ma ei tee kiireid otsuseid, mõtlen läbi nõrkused ja tugevused ning ohud ja võimalused, seejärel otsustan. Kuna mu aeg läheb audiitoritööle ning spordile, siis minu investeeringud on pikaajalise vaatega, et mitte endale pingeid seada. Tähtis on, et ettevõte oleks jätkusuutlik pikemas perspektiivis, selleks peaks olema hea strateegia läbiviimiseks oma visioon.

Teid huvitavad Arco Vara ja Tallinna Vee aktsiad. Miks just need aktsiad? Kas plaanite neisse investeerida?

Arco Vara ja Tallinna Vee aktsiad on need, millel olen ehk just fundamentaalnäitajate põhjal silma peal hoidnud, samuti jälginud juhtkonna tulevikuvaateid investeeringute poolelt. Koduturg on see, millega olen enam kursis, ning soov anda enda pisike panus Eesti ettevõtluse arengusse on minu jaoks määrav tegur investeerimaks Tallinna börsi ettevõtetesse.

Kui suur teie portfell on?

Minu portfell ei ole märkimisväärne, kuid mingil määral on õnnestunud säästa ja paigutada erinevatesse investeeringutesse. Loodan ja usun, et minu parimad tulemused on veel maratonirajal ees, seega investeerin just enamuse enese arengusse.

15aastase jooksustaažiga 32aastane tippjooksja, mitmekordne Eesti meister.

Parim maratoniaeg on 2 tundi 17 minutit ja 54 sekundit, mille püstitas eelmisel aastal Zürichis Euroopa meistrivõistlustel.

Fosti on eesmärgiks seadnud joosta maratoni ajaga 2 tundi ja 15 minutit.

Augustis lunastas ta maratonijooksus 2016. aasta Rio olümpiamängude pääsme, kui jooksis end Pekingi MMil 20 parema hulka. Poolmaratoni suudab Fosti joosta 1 tunni, 4 minuti ja 42 sekundiga.

Milliseid huvitavaid ettevõtteid on teil veel silmapiirile jäänud?

Ei tahaks kedagi eraldi välja tuua, kuna ma ei tegele sellega igapäevaselt, kuid huvitavad on need ettevõtted, kel on innovaatilised ideed.  

Millised on teie suurimad võidud ja ebaõnnestumised börsil?

Nagu eelpool sai ka mainitud, siis ma ei ole aktiivne investeerija, seega puuduvad suured võidud ja kaotused. Põhimõte on investeerida nendesse ettevõtetesse, kellel on pikaajalisem strateegia ja selle läbiviimise visioon või idee. Kui juhtkonnas on ebakõlasid, siis väljun ja vaatan investeeringut, kus juhtkond näeb tulu suurenemist uute ideede kaudu.

Kust saate infot investeerimise ja börside kohta? Kas investor Toomasest olete kuulnud?

Vabal ajal loen kirjandust investeerimise kohta, samuti investeerijate blogisid, sealhulgas jälgin aktiivselt ka investor Toomase tegemisi.    

Mida soovitaksite alustavale investorile?

Ärge lootke kohe suurele edule. Ühelgi alal ei tule kohe suurt läbimurret, ikka läbi järjepideva teadmiste ja kogemuste omandamise. Seda nii seminare külastades, kirjandust lugedes kui blogisid jälgides. Alustage väiksematest investeeringutest, hajutades portfelli erinevate varaklassidega. Kui on tekkinud huvi konkreetsema varaklassi vastu, siis keskenduge sellele ja seadke pikemad eesmärgid. Ükski tee ei ole sirgjooneline ja peale langust tuleb tõus, ja vastupidi - ei tasu sellest end morjendada lasta.

Hetkel kuum