investor Toomas • 3 veebruar 2016

Investor Toomas: hobiinvestoreid saagu palju

Investeerimisel on oluline säilitada rahulik meel ja lootus.   Foto: Reuters/Scanpix

Endine tippjalgpallur Sergei Pareiko on hea kinnitus sellele, et ükskõik millise eluala esindajast võib saada edukas investor. Loodetavasti kujuneb investeerimisest eestlaste seas aina populaarsem hobi.

Tänane Äripäeva investorilugu räägib sellest, et Pareiko on end üheksa aasta jooksul investeerimisalal omal käel koolitanud ning teenis juba mullu suurema osa rahast võlakirja- ja aktsiaturgudelt. Kuna tundsin end selles intervjuus mitmel korral ära, siis tahan innustada kõiki oma rahaasjades ohjad haarama. Nii nagu seda on teinud õpetaja Kristi Saare, saatejuht Marko Reikop ja tippjooksja Roman Fosti.

Prioriteedid investorina paigas

Intervjuu Pareikoga kummutab hulga müüte, mis investeerimise ümber tihtilugu keerlevad. Esiteks, alustamine on täielikult kättevõtmise asi ja selleks ei pea olema finantsala spetsialist. Kogemus tuleb väikeste sammudega ja mis parata, ka eksimustega.

Teiseks, silmapaistvate tulemuste saavutamiseks pole tarvis hakata päevakauplejaks ega näpistada aega pere ja kodu arvel. Mõnest tunnist nädalas piisab täiesti, et oma portfellil silm peal hoida. Kolmandaks, kui muuta investeerimine oma põhitööks, siis ei pea see muutuma närvesöövaks ametiks. Kui prioriteedid on elus paigas, siis investeerimine ainult toetab nende järgimist ja oma unistuste täitmist.

Kõhutunne peab töötama

Tundsin Pareiko intervjuud lugedes mitmel korral ka enda põhimõtteid ära. Kuigi turgude liikumine ahvatleb sageli järsemaid pöördeid tegema, püüan siiski kindlaks jääda pikaajalisele perspektiivile.

Kindlasti pean Pareikoga täielikult nõustuma selles, et instinkt on oluline tegur, milleta investeerides tõenäoliselt hakkama ei saa. Olen küll püüdnud aastate jooksul lähtuda väga ratsionaalsetest põhimõtetest, kuid lõpliku otsuse tegemine või tegematajätmine taandub tihtilugu kõhutundele. Need otsused tekitavad aga minu fännide hulgas kõige rohkem küsimusi ja lõplikult on asja põhjendada keeruline.

Ühe viimase aja näitena võin ehk tuua Statoili aktsiate osakaalu suurendamise oma portfellis, mis rajanes küll suuremalt jaolt ratsionaalsetel kaalutlustel, kuid parajal määral ka sisetundel.

Investeerimine lubab öösiti magada

Legendaarne väravavaht on hea eeskuju ükskõik millise tegevusvaldkonna inimesele, kuidas võtta vastutus oma rahaasjade eest ja seejuures protsessist täit rõõmu tunda. Investeerimisega alustamiseks ei pea olema finantsgeenius, samuti pole tarvis pirakat algkapitali. Kui pole tahtmist hakata päevakauplejaks ega võtta üleliigseid riske, siis jääb alles ka vaba aeg ja rahulik ööuni. Peaasi, et eesmärgid paigas ja reeglid enda jaoks läbi mõeldud. Ainus asi, mis võib ehk takistuseks saada, on hirm ebaõnnestumiste ees. Seegi hirm on aga samm-sammult edasiliikumisega kergesti ületatav.

Hetkel kuum