Mait Kraun • 6. november 2015 kell 21:01

Börs: töötururaport andis turule vastakaid signaale

New Yorgi börs.  Foto: EPA

USA aktsiaturud olid täna languses, kuid hakkasid päeva lõpus tänu tugevatele tööturu andmetele tõusma, vahendab Bloomberg.

Päeva lõpuks olid aktsiad sisuliselt samal tasemel. Turud ei leidnud suunda, sest ühelt poolt tähendab tööturu hea olukord, et majandus elavneb. Teisalt suurendab see Föderaalreservi intressimäärade tõstmise tõenäosust, mis on aktsiaturgudele pigem survestav faktor.

Kuna investorite ootused intresside tõstmise osas suurenesid, hakati ostma pankade aktsiaid. Turvalisemad kommunaalettevõtted tegid aga suurima languse alates augustist. Energiaaktsiad liikusid koos nafta hinnaga madalamale. Intresside tõstmisega tugevnev dollar vähendab ka toorainete (sh nafta) atraktiivsust.

„Inimesed peavad valmistuma detsembrikuiseks intressimäärade tõusuks,“ ütles investeerimisfirma LPL Financial Corpi strateeg John Canally. „Ma arvan, et turgude jaoks tõuseb intressimäärade tõusu tõenäosus üle 90 protsendi. Seda muidugi juhul, kui vahepeal midagi väga hullu ei juhtu.“

Standard & Poor’s 500 aktsiaindeks langes vähem kui 0,1 protsenti 2099 punktini. Veel päeva alguses oli indeks 0,8protsendiga miinuses. Dow Jonesi indeks lisas 46 punkti ja jõudis 17 910 punktini.

USA tööturu olukord paranes märkimisväärselt

USA tööturuameti teatel loodi oktoobris 271 000 uut töökohta, mis ületas tugevalt analüütikute ootusi (185 000). Tegemist on peaaegu terve aasta parima tulemusega. Töötuse määr kukkus aga 5 protsendini, mis on madalaim näitaja alates 2008. aasta aprillist.

„Väga muljetavaldav,“ kommenteeris tööturu andmeid Fabian Eliasson investeerimisfirmast Mizuho Financial Group. „See toetab spekulatsioone, et pigem tõstetakse intressimäärasid varem kui hiljem.“ Andmed panid ka dollari kursi kiiresti tõusma.

WTI toornafta odavnes 1,42 protsenti ja Brent kukkus 0,67 protsenti. Kumbki maksis päeva lõpuks 44,56 ja 47,66 dollarit barrelist. Kulla (Comex) hind langes 1,49 protsenti 1087 dollarini untsist.

Hetkel kuum