Rainer Saad • 18. november 2015 kell 10:15

Saudi Araabial võib raha otsa saada

Olukord naftaturul tõotab uuel aastal väga pingeliseks minna  Foto: epa

Rahvusvaheline Valuutafond hoiatas oktoobris, et kui Saudi Araabia jätkab kulutamist praeguses tempos, võib riigil viie aastaga raha otsa saada.

Valuutafondi prognoosi järgi võib Saudi Araabia eelarvepuudujääk sel aastal tulla 20% riigi SKTst ehk umbes 150 miljardit dollarit. Saudi Araabia olukorda on eriti raskendanud nafta hinna 50protsendiline langus, kuna must kuld koos maagaasiga toovad riigile 80% kogutulust. Nafta hinna langus avaldab suurt mõju Saudi Araabia rahandusele ja seetõttu pole välistatud, et riigil saab raha otsa.

Analüüsi Saudi Araabia olukorrast tegi hiljuti ka Investopedia, kelle arvates näeb kuningriik suurt vaeva oma rahanduse korda seadmisega, kuid praegu pole veel kindel, kas kõik läheb nii, nagu plaanitakse. „Saudide selle aasta eelarvekulud on 229,3 miljardit dollarit ning välisvaluutareservide suurus oli septembris 647 miljardit dollarit. Kui Saudi Araabia jätkab kulutamist praeguse taseme juures, saaks neil raha vähem kui kolme aastaga otsa,“ seisis Investopedia artiklis.

Mitmed analüütikud on öelnud, et nafta hind võib praeguste tasemete juurde jääda aastateks. Rahvusvaheline Energiaagentuur (IEA) prognoosib, et naftanõudlus kasvab 2015-2020 vähem kui 1% aastas.

Saudi Araabia rahanduse allakäiku ilmestab ka see, et oktoobri lõpus langetas Standard & Poor’s riigi reitingu tasemele „A+“ tasemelt „AA-“. Agentuuri teatel võidakse varsti uuesti reitingut langetada.

Raha otsitakse laenuturult

Financial Times kirjutas sel kuul, et langeva nafta hinna tõttu otsustas Saudi Araabia esimest korda ajaloos laenata raha võlakirjaturult. Kuningriigi tippametnike teatel saaks võlatase kasvada viie aastaga kuni 50% SKTst.

Abu Dhabi Commcercial Banki peaanalüütik ütles Financial Timesile, et Saudi Araabia võlakoorem on väga väike ning võlakirjaturg võib mängida tähtsat rolli riigi kulutuste rahastamisel.

Hetkel kuum