Mait Kraun • 28. november 2015 kell 5:00

Maailma jalgpalli rahastamise saladused

Barcelona jalgpallurid Neymar (vasakul) ja Lionel Messi (paremal).  Foto: EPA

Selgub, et maailmakuulsate jalgpallurite pealt teenivad suurt raha ka madalat profiili hoidvad investorid, vahendab Bloomberg.

Hiljuti lekkisid dokumendid ettevõttest, mis investeerib jalgpallurite „tulevikutehingutesse“ miljoneid dollareid. Need annavad põgusa ülevaate praeguseks keelatud praktikast, millega finantseeriti maailma kõige tuntumat spordiala.

Isegi paljude jalgpallifännide jaoks märkamatult tegutsenud Doyen Sports Investments ja teised sarnased ettevõtted on saanud tihtipeale rahahädas jalgpalliklubide finantseerijateks. Need investorid maksavad klubidele raha, et saada õigus mängijatega kaubelda. Nad panustavad eelkõige sellele, et mängijate üleminekuhinnad tõusevad. Kui see juhtub, siis Doyen realiseerib kasumi just siis, kui jalgpallur klubi vahetab.

Ettevõtte pressiesindaja kinnitas, et esialgselt Football_Leaks.com veebilehel avalikustatud dokumendid on tõesed. Ta keeldus Bloombergile täiendavate kommentaaride andmisest.

Jalgpallimaailma suurimad tehingud

Dokumentidest selgus, et ettevõte ostis 2012. aasta augustis 6 miljoni euro eest ka Barcelona ründaja Neymari sponsorlusõigused. Samuti laenati kahele Hispaania jalgpalliklubile – Atletico Madridile ja Sporting de Gijonile – 6,9 miljonit eurot.

Eelmisel aastal keelustas FIFA investoritele tuleviku kauplemisõiguste ostmise, mis on olnud Doyeni peamine sissetulekuallikas. Selline tegevus, mida kutsutakse ka kolmandate osapoolte omanikuõigusteks, algas Lõuna-Ameerikas ja levis ka peaaegu üle Euroopa. Paljud hakkasid muret tundma, et investorite mõju spordile muutub liiga suureks. Doyen on FIFA pandud keelu vastu kohtusse läinud.

Dokumentidest selgus, et ettevõte on raha saanud kahelt isikult, kes elavad Malta väikelinnas Ta’Xbiexis.

Ühel ettevõtetest, Benington Group Assets Limited, on üks aktsionär – Malik Ali. Ta on veidi üle 30-aastane Türgi kodanik. Ali, kes on Doyenile laenanud üle 54 miljoni euro, omab ka 80 protsenti Doyeni aktsiatest. Ülejäänud 20 protsenti ettevõtte aktsiatest kuulub Malta ettevõttele Wood, Gibbins & Partners Limited.

Doyen Sportsi omab aga Doyen Group Ltd – see on Londoni firma, mis investeerib toorainetesse, ehitusse, energiasektorisse ja kinnisvarasse.

Dokumendid lekkisid Doyeni jaoks väga halval ajal. Just praegu käib ettevõte kohut Portugali klubiga Sporting, mis keeldus ettevõttele mängija üleminekul kasumi maksmisest. Nimelt müüs Sporting hiljuti Manchester Unitedile Argentina kaitsja Marcos Rojo. Sportingu sõnul on Doyeniga tehtud leping ebaõiglane.

Doyeni täpset suurust ei tea mitte keegi. Ettevõtte tegevjuht Nelio Lucas ütles 2014. aastal, et Doyeni käive on märkimisväärne, kuid emaettevõttega võrreldes siiski väike.

„Tervet emaettevõtet toetab mitu perekonda,“ ütles ta. „On selge, et meil on tehtud väga palju investeeringuid väga erinevatesse valdkondadesse. Käive ulatub miljarditesse. Seega 100 miljonit on väike tilk ookeanis. 200 miljonit aga kaks tilka ookeanis.“

Hetkel kuum