Mait Kraun • 11. jaanuar 2016
Jaga lugu:

Järjekordne suurpank ennustab 20dollarist nafta hinda

Morgan Stanley aktsiad tegid korraliku languse  Foto: EPA

USA dollari kiire tugevnemine võib viia nafta hinna 20 dollarini barrelist, teatas Morgan Stanley.

Nafta on dollari suhtes väga tundlik – dollari 5protsendiline tugevnemine tähendab, et nafta hind võib vastata 10-25protsendilise langusega, teatasid Morgan Stanley analüütikud täna avaldatud raportis. Nad ütlesid, et ülepakkumine viis nafta alla 60 dollari barrelist. Ülejäänud langus on tingitud peamiselt tugevast dollarist.

„Kui USA dollar jätkab tugevnemist, siis on 20-25dollarine nafta hind võimalik ka ainult valuuta tõttu,“ kirjutasid analüütikud raportis. „USA dollar ja teised nõudluse ja pakkumisega mitteseotud asjaolud jätkavad nafta hinna suunamist.“

Brenti toornafta on sellel aastal langenud juba 11 protsenti. Detsembris loobus OPEC tootmispiirangutest, mis võib ülepakkumist veelgi suurendada. USA naftareservid on aga viie aasta keskmisest 100 miljoni barreli võrra suuremad.

Morgan Stanley analüütikud ei ole esimesed, kes 20dollarist naftahinda prognoosivad. Nende põhjused erinevad aga teistest pankadest. Näiteks Goldman Sachs ütles, et nafta varundamiseks mõeldud mahutid võivad pilgeni täis saada, mis suruks nafta hinna piisavalt madalale, et tootmist koheselt vähendama hakataks.

„20dollarine nafta hind on võimalik, aga mitte põhjustel, mida tihti välja tuuakse,“ teatas Morgan Stanley. „See ei ole seotud turu põhinäitajate halvenemisega.“

Jaga lugu:
Hetkel kuum