Indrek Mäe • 16. juuni 2016 kell 7:20

USA pankadest saab taas riskantseid hüpoteeklaene

Bank of America.  Foto: Bloomberg

Ameerika Ühendriikide pangad Wells Fargo ja Bank of America teatasid paar päeva tagasi, et alustavad peagi uuesti riskantsete hüpoteeklaenude väljastamist.

Ka subprime-laenudena tuntud riskantsete hüpoteeklaenude väljastamine lõpetati pärast viimast suurt majanduskriisi, kuna massiline maksevõimetus viis mitu suurt krediitori pankrotti. Nüüd aga hakatakse taas subprime-laene pakkuma ning seda 3,75protsendise intressimääraga 30aastase kohustuse puhul. Sõltuvalt laenaja krediidireitingust ning laenutüübist võib intress olla ka madalam, näiteks 3 protsenti.

Samuti plaanivad pangad vähendada laenutaotlejate taustakontrolli, lubades näiteks oma sissetulekut tõendada ka ebatraditsioonilistel viisidel. Samuti aktsepteeritakse, kui laenusaaja igakuine sissetulek jääb alla keskmise.

Pankadele annab selliste kõrge riskiga laenude väljastamisel julgust fakt, et riik on lubanud subprime-laenud hiljem kokku osta, seda läbi agentuuride nagu Fannie Mae. „Meie ainult vahendame laene, kuid Fannie Mae ostab need,“ seisab Wells Fargo kodulehel.

„Wells Fargo teenib kasumit, kogu risk jääb maksumaksja õlule,“ on kriitikud aga toimuva suhtes üliskeptilised.

Riskantsed hüpoteeklaenud on mõeldud inimestele, kes pankadest väga lihtsalt laenu ei saa kas kehva tagatise või väikese sissetuleku tõttu, samuti võib laenaja krediidireiting varasemate laenude teenindamata jätmise pärast halb olla.

Sellistel juhtudel pakuvad krediitorid kõrgemate intressimäärade eest hädasolijatele ikkagi laenu, nende tausta kuigi palju kontrollimata. Kriisieelsel ajal piisas sellest, kui laenuvõtja teatas oma sissetuleku suuruse selle kohta tõendeid esitamata. Samuti on laenuvõtjal riskantsete hüpoteeklaenude puhul võimalik anda tagatiseks kinnisvara, millele on juba varem hüpoteek seatud.

Kriisi tingimustes muutusid riskantsete hüpoteeklaenude võtjad maksevõimetuks ning paljud krediitorid jäid oma rahast ilma. Analüütikute hinnangul võimaldab sellist tüüpi laenude andmine headel aegadel küll hästi teenida, kuid kriisi korral on ka pankrot kerge tulema.

Hetkel kuum