Pille Ivask • 8. juuli 2016 kell 8:30

Saksa eksport kukkus üllatuslikult

Saksa eksport kukkus üllatuslikult.  Foto: epa

Saksamaa teatas, et maikuu ekspordinumbrid olid oodatust väiksemad, prognoosidele ei vastanud ka import, vahendab Reuters.

Maikuu ekspordinumbrite puhul on tegu suurima kukkumisega viimase üheksa kuu jooksul.

Analüütikute sõnul võivad nii nõrgenenud ekspordinumbrid kui ka kahanenud tööstustoodang olla märgid, et Euroopa suurima majandusega riigi majanduskasv võib jääda kiduraks.

“Järjekordne indikaator, et Saksa majanduse käekäik ei ole just võitjate oma,” kommenteeris ING Banki ökonomist Carsten Brzeski ja lisas, et ainus regioon, kuhu Saksamaa eksportis nüüd rohkem kui möödunud aastal, on eurotsoon.

Saksamaa riiklik statistikabüroo teatas, et mais langes eksport võrreldes aprilliga 1,8% võrra. Tegu on suurima kuuajase langusega alates möödunud aasta augustist. Reutersi küsitletud analüütikud olid oodanud 0,25% suurust ekspordi tõusu.

Import tõusis küll 0,1% võrra, ent seda oli taas kord vähem kui prognoositud 0,4%.

“Saksamaalt tulevad numbrid näitavad selle tööstuse langust,” kommenteeris Brzeski ja lisas, et praegune majanduslikult ja poliitiliselt keeruline aeg on mõjutanud kõiki maailma regioone.

Brzeski lisas, et tagasihoidlik globaalne nõudlus paneb põntsu ka ühele Saksamaa ekspordi tugevustest, nimelt selle mitmekesisusele.

Saksamaa majandus kasvas esimeses kvartalis 0,7% võrra, mis on viimase kahe aasta tugevaim kasv. Teiseks kvartaliks ootavad ökonomistid siiski majanduskasvu jahenemist. Mõne eksperdi hinnangul võib kasv jääda üksnes 0,1% juurde.

Hetkel kuum