Pille Ivask • 30. august 2016 kell 10:00

Statoil kärbib kulusid, ent ei kurvasta

Statoili peakontor Norras Stavangeris.  Foto: Harald Pettersen - Statoil ASA

Statoil teatas, et otsustas vähendada Põhjamere Gullfaks Rimfaksdaleni maagaasiprojekti maksumust 23% võrra, 399 miljonile eurole.

Statoili Norra osakonna juht Arne Sigve Nylund selgitas väljaandele Wall Street Journal, et ettevõte on kasutanud juba varem käigus olnud infrastruktuuri ning juurutanud projekti tarbeks lahendusi, mida varem ei kaalutud.

Ühtlasi lisas Statoil, et tootmisega on juba alustatud ehk projektiga hakati pihta neli kuud planeeritust varem.  

Nylund ütles, et kuna nafta hind maailmaturul on madal, paneb see ettevõtte juba viimased kaks aastat olukorda, kus tuleb otsida võimalikult efektiivseid lahendusi. Ja mõnikord tähendab efektiivsus Nylundi sõnul ka loomingulisust.

Statoil on sel kuul teatanud juba mitme projekti jaoks mõeldud summa kärpimisest. Eile teatas ettevõte näiteks Johan Sverdrupi nimelisel naftaväljal tehtavate kulutuste vähendamisest, kaks nädalat tagasi vähendati aga kulutusi Põhjamere Byrdingi nafta- ja gaasiprojektile. Viimase puhul kärbiti kulutusi koguni 70% võrra.

Kuna nafta hind on madal, on efektiivsuse suurendamine ning tootmise tõhusamaks ning odavamaks muutmine ettevõtte jaoks pikas perspektiivis kindlasti kasulik. 

Statoil teatas, et käimasolevaid projekte ning seniseid arenguid silmas pidades peab kulutuste “nulli” jõudmiseks barrel maksma 41 dollarit. Võrdluseks, veel mõni aasta tagasi oli see summa 70 dollarit. Seega on Statoil mõne aasta jooksul teinud märkimisväärse arengu.

Hetkel kuum