Liina Laks • 27. veebruar 2017 kell 8:45

Saksa ja Briti börsidiil põrkub vastu takistusi

Euroopa Liidu karm nõue: Londoni börs pole nõus Itaalia äri enamusosalusest loobuma.  Foto: Reuters/Scanpix

Pikemat aega on plaanitud Saksa börsi (Deutsche Börse) ja London Stock Exchange (LSE) ühinemist, kuid Brüssel nõuaks brittidelt selleks oluliste ärisektorite müümist, millega London nõus ei ole, kirjutab Handelsblatt.

Pühapäeva õhtul teatas LSE, et tõenäoliselt ei tule 25 miljardi euro suurusest ühinemisest midagi välja, sest Euroopa Komisjon nõudis brittidelt osade sektorite müümist, kuid LSE polnud sellega nõus, mis tähendab, et Euroopa Liit ei anna tehingule rohelist tuld. „Sellega võib ühimise tõenäoliselt ära unustada,“ ütles ühinemise detailidega tuttav isik Handelsblattile.

Kaht börsi on proovitud ühendada juba viis korda, kuid alati on see jäänud regulatsioonide taha. Aasta tagasi läksid Saksa börs ja LSE uuele katsele, eesmärgiks luua organisatsioon, mis võiks võistelda USA börsihiidudega CME (Chicago Merkantile Exchange) ja ICE (InterContinental Exchange).

Saksamaal olid paljud aga ühinemise vastu, kuna uue ettevõtte peakorter oleks plaanide järgi olnud Londonis, aga sakslased nägid uue ettevõtte peakorterina Frankfurti.

LSE ei taha Itaalia ettevõttest loobuda

Handelsblatti hinnangul tuli Brüsseli veto analüütikutele üllatusena, sest LSE oli varem kinnitanud, et juhul, kui Euroopa Liit ühinemise heaks kiidab, on ta nõus oma ettevõtte Clearnet SA 510 miljoni euro eest Pariisis asuvale rahvusvahelisele börsiettevõttele Euronextile maha müüma. Kuid Euroopa Liit nõudis LSE-lt, et tehingu jõustumiseks tuleb loobuda ka enamusosalusest Itaalia kauplemisplatvormis MTS. LSE teatas aga, et Itaalia poleks sellega nõus.

Nüüd oodatakse edasisi arenguid. Kuid asjaga kursis olijad kahtlustavad, et ka viies katse Saksamaa ja Suurbritannia börse ühendada on taas läbikukkumisele määratud.

Hetkel kuum