Rainer Saad • 20. märts 2017 kell 8:15

Jeffrey Sachs: teen kõik, et Trump tagasi astuks

USA majandusteadlane ja ÜRO vanemnõunik Jeffrey Sachs  Foto: epa

Maailmakuulus USA majandusteadlane Jeffrey Sachs on väga kriitiline Trumpi osas ja talle tuli suure üllatusena, kuidas selline populist üldsegi Ameerika presidendiks sai.

Oslos toimunud Swedbanki energiakonverentsil ütles Sachs, et kõik maailma riigid võiksid olla nagu Skandinaavia – ilusad ja jätkusuutlikud. „Sest kui maailm oleks ilus, poleks meil Donald Trumpi,“ sõnas Sachs.

Trump on populist

„Iga riik peaks lisaks majandusarengule edendama ka sotsiaalset arengut ja energia jätkusuutlikkust. Kahjuks Trump neid kahte viimast asja tähele ei pane ning tema valimislubadused olid nõrgad. Ta sai võimule, kuna Ameerikas on palju inimesi, kes kardavad ja on õnnetud. Oma populistlike väljaütlemistega süüdistas ta ameeriklaste ebaõnnes mehhiklasi, hiinlasi ja kõiki teisi, mitte Ameerikat ennast. See on vulgaarne ja ohtlik! Mina olen nõus tegema kõik, et Trump presidendiametist tagasi astuks,“ ütles Sachs.

„Trump vähendab toetusi 30%, kuid tõstab kaitsekulusid. USA on kaotanud palju sõdasid – näiteks Afganistani sõja, Süürias on asjad halvaks läinud, Iraagis on vaherahu rikutud. Aga ju on sõda Ameerika huvides, sest sõda on kasumlik äri,“ ütles Sachs.

Riigid peavad enda senist kurssi muutma

Sachsi sõnul ei ole maailmas kõik riigid veel otseselt kliimamuutustega tegelema hakanud, kuigi Skandinaavias on juba konkreetsemaid samme astutud. „Peame muutuma jätkusuutikuks, sest kliima päästmiseks on vähe aega – ainult 30 aastat,“ ütles Sachs.

Tema arvates peaksid riigid välja töötama süsteemid, millega vähendatakse CO2 gaaside paiskamist atmosfääri. „Linnad tuleks muuta turvalisemaks, soodustada tuleb ühistranspordi kasutamist, liiklusesse tuleks tuua isesõitvad autod, arendada tuleks jätkusuutlikku põllumajandust ning investeerida rohkem tervishoidu,“ sõnas Sachs.

Oslo kohta ütles Sachs, et see on nagu tulevik. „Siin on nii palju positiivset tööd tehtud, Norra on koos teiste Põhjamaadega riikide jätkusuutliku indeksi tipus. Siin on 21. sajandi oskused ja töökohad, arenenud infrastruktuur, kõrgtehnoloogia ning taastuvenergia,“ sõnas ta.

Sachs tõi välja ka selle, et kuna robotid on üha enam võtmas inimestelt töökohti, siis tulevikus päästab vaesusest vähemalt keskharidus. „Ja seda isegi Aafrikas, sest lihtsamad tööd on robotitele üle minemas,“ ütles ta.

Hetkel kuum