Investor Toomas

Kes on investor Toomas

Kes on Investor Toomas?

Ühe Tallinna väikese IT-firma osanik ning samas programmeerijana töötav 51aastane Toomas tegi 2002. aasta alguses kaaluka otsuse. Ta alustas paljudele oma tollastele eakaaslastele mõttetuna tunduvat pensionipõlve kindlustamist.

Toomas võttis teadmiseks, et tema pensionile mineku ajaks (aastal 2031) on pensionäre võrreldes tööjõulise elanikkonnaga Eestis märgatavalt enam kui praegu. See aga tähendab, et soovides korraliku elustandardi jätkumist pensionieas, pole mõtet jääda lootma vaid riiklikule pensionile.

Toomasel oli 2002. aasta alguseks koos miljon krooni ehk 64 000 eurot, mida ta otsustas aktsiaturule paigutada eesmärgiga tagada endale 30 aasta pärast muretu vanaduspõlv. Toomas on liitunud ka pensionisammastega, et kasutada ära riigi pakutavad maksusoodustused ja võrrelda enda portfelli tootlust enda pensionifondide tootlusega. Lisaks jälgib Toomas igapäevaselt oma kulutusi ning otsib erinevaid säästmisnippe.

Investeerimisstrateegia

Toomase investeerimisprogrammi pikkuseks on 30 aastat tootluse eesmärgiks on ta seadnud 12% aastas, mille õnnestumisel muutuks tema 64 000 eurot 30 aasta pärast 2 miljoniks euroks. Toomas investeerib ettevõtetesse, mis on tema hinnangul pikaajalise kasvupotentsiaaliga ning mis on end minevikus heast küljest näidanud.

Ta on koostanud endale nn jälgimisnimekirja erinevatest ettevõtetest, sektoritest ja piirkondadest ehk koondanud tema jaoks huvitavad ja päevakajalised investeerimisideed. Investeerimisotsused vaatab ta reeglina üle korra kvartalis, pärast ettevõtete kvartaliaruannete avaldamist. Ta püüab hoida end tagasi emotsioonide ajendil aktsiate ostmistest ja müümistest ning ei loobu väärtpaberitest, mille hind langeb, kuid potentsiaal säilib. Kui Toomas näeb, et ta on teinud vale investeerimisotsuse, tunnistab ta seda endale ja müüb selle ettevõtte aktsiad maha. Ta kaalub müüki ka siis, kui ettevõtte aktsia on Toomase meelest juba liiga palju tõusnud ning tundub ülehinnatud. Toomas otsustab aktsiate soetamisel mitte rabelda, vaid need aegamööda endale soetada. Aastas teeb Toomas vähemalt 12 tehingut. Toomas püüab oma investeeringud hajutada erinevate majandussektorite, piirkondade ja valuutade vahel. 2015. aasta alguses ehk pärast enam kui kümne aasta pikkust investeerimiskogemust, otsustas Toomas muutuda riskijulgemaks ehk ta hakkas 10% portfellist paigutama riskantsemalt ning lühema ajahorisondiga.

Toomase aktsiaportfell

Tallinna Sadam

Positsioon
Tallinna Sadamale kuulub Läänemere suurimaid kauba- ja reisisadamate komplekse, mida läbis 2017. a 10,6 miljonit reisijat ja 19,2 miljonit tonni kaupa. Lisaks reisijate ja kaubavedude teenindamisele tegutseb ettevõte laevanduse ärivaldkonnas. Tallinna Sadama gruppi kuulub ka jäätmekäitlusega tegelev ühisettevõte AS Green Marine. Kontserni 2017. a müügitulu oli 121,3 miljonit eurot, EBITDA 66,5 miljonit eurot ning puhaskasum 26,4 miljonit eurot.

Altria

Positsioon
Altria puhul on tegemist patuettevõttega, mille peamisteks ärivaldkondadeks on tubaka- ning veinitööstus. Kontserni kuuluvad veel Tuntud nimedest Philip Morris, mis tegeleb muuhulgas sigarettide turvalisemaks muutmisega täienevate regulatsioonide kontekstis. Altria kuulsaimaks brändiks on Marlboro.

Facebook

Positsioon
Facebook on juhtiv USA sotsiaalmeedia ettevõte, kel üle kahe miljardi kasutaja üle maailma. Facebookile kuuluvad veel Instagram, Messenger, WhatsApp, Oculus. Ostu hetkel ületas turuväärtus 461 miljardit dollarit. Mark Zuckerbergi juhitud ettevõte jõudis börsile 2012. aastal.

Admiral Markets ASi allutatud võlakiri 28.12.2027

Positsioon
Admiral Markets AS on juhtiv internetipõhiste kauplemisteenuste osutaja, kes pakub kauplemist Forex instrumentidega ning aktsiate, indeksite, väärismetallide, energia ja krüptovaluutade CFD-dega. Admiral Marketsi võlakirjad noteeriti Nasdaq Balti börside võlakirjanimekirjas 11. jaanuaril 2018. aastal. Võlakirja nimiväärtus on 100 eurot ja aastane intressimäär 8%, mida makstakse välja kaks korda aastas.

EfTEN Real Estate Fund III AS

Positsioon
EfTEN Real Estate Fund III AS (lühinimi: EFT1T) on Balti rahavoogu tootvasse ärikinnisvarasse investeeriv kinnisvarafond, mis on suunatud eelkõige jaeinvestoritele. Fondi juhib EfTEN Capital, mis on Balti riikide suurim ärikinnisvarale keskendunud fondivalitseja. Nasdaq Balti börside põhinimekirjas hakati EfTENi kolmanda kinnisvarafondi aktsiatega kauplema 1. detsembril 2017.

iShares MSCI Brazil Capped (EWZ)

Positsioon
iShares MSCI Brazil Capped ETF järgib MSCI Brazil 25/50 indeksit. ETF investeerib suure ja keskmise suurusega Brasiilia ettevõtetesse ning hõlmab 85% kogu turust. Suurima osakaalu (ligi 40%) instrumendist moodustab finantssektor. ETFi aastane haldustasu on 0,63% ning dividenditootlus ligi 1,7%. Fondi valuuta on dollar ning see on kaubeldav New Yorgi börsil. ETF on keskmisest kõrgema riskiga.

Tallink Grupp

Positsioon
AS Tallink Grupp on Euroopa juhtiv laevandusettevõte, mis pakub kvaliteetseid mini-kruiise, reisijate- ja ro-ro kaubaveo teenuseid Läänemerel. Ettevõttele kuulub kokku 18 alust - kruiisilaevad, kiired ro-pax laevad ja ro-ro kaubalaevad. Tegutsetakse laevaliinidel Eesti ja Soome, Soome ja Rootsi, Eesti ja Rootsi ning Läti ja Rootsi vahel. Peamistel liinidel hoitakse juhtivat turupositsiooni.

Equinor

Positsioon
Equinor (endise nimega Statoil ASA) on Norra energeetikaettevõte ja ühtlasi Põhjamaade suurim ettevõte. Nii Oslo kui New Yorgi börsil noteeritud ning 67% ulatuses Norra riigile kuuluv Equinor uurib nafta ja maagaasi leiukohti ning toodab, transpordib, rafineerib ja müüb naftat ja maagaasi. Börsifirma tegutseb 37 riigis ning selle turuväärtus on ligi 55 miljardit dollarit.

Ryanair

Positsioon
Ryanair on Iiri odavlennufirma, mille aktsiad on noteeritud nii Iiri, kui ka Londoni börsil. 2016. aastal lendas Ryanairiga üle 106 miljoni reisija. Aastaks 2024 on seatud eesmärgiks lennutada 180 miljonit reisijat.

Apranga

Positsioon
Apranga on Baltikumi suurim rõivaste jaemüüja. Leedu ettevõtte tegutseb kõigis kolmes Balti riigis ning lisaks enda brändidele on sel veel ka frantsiisilepingud selliste tuntud kaubamärkide müügiks nagu Zara, Hugo Boss, Emporio Armani – kui nimetada vaid mõnda. Ettevõte loodi 1945. aastal ja Vilniuse börsi põhinimekirja kanti see 2005. aasta oktoobris.

Olympic Entertainment Group

Positsioon
Olympic Entertainment Group AS ja tema tütarettevõtted on juhtiv hasartmänguteenuste osutaja Balti riikides ning opereerib kasiinosid Poolas, Slovakkias, Valgevenes ja Itaalias. Lisaks tavakasiinodele pakub ettevõte ka internetikasiino teenuseid.

Microsoft

Positsioon
Microsoft Corporation on 1975. aastal Bill Gatesi ja Paul Alleni asutatud rahvusvaheline tarkvarafirma, mis on kogunud tuntust eelkõige oma operatsioonisüsteemiga Windows ja kontoritarkvaraga Microsoft Office. Ettevõtte aastane käive ulatub 85 miljardi euroni.

LHV Group allutatud võlakiri 29.10.2025

Positsioon
LHV Pank on 1999. aastal loodud Eesti kapitalil põhinev pank. AS LHV Pank pakub hoiuseid, ärilaene, arveldusteenust, väärtpaberivahendust, pensionifonde, liisingut ja varahaldusteenust nii eraisikutele kui ettevõtetele. 2005. aastal asutati LHV Group ning 2016. aastal noteeriti ettevõtte aktsia Nasdaq Tallinna börsil.

Lerøy Seafood

Positsioon
Norra kontsern Leroy Seafood Group hõlmab endas suurt hulka väiksemaid allüksusi, mis tegelevad nii kalade püügi, - kasvatuse kui ka erinevate mereandide turustamisega. Maailma ühel suurimal lõhetootjal on tütarettevõtted Taanis, Prantsusmaal ja Portugalis.

Inbank allutatud võlakiri 28.09.2026

Positsioon
Inbank on välja kasvanud 2011. aastal loodud finantstehnoloogiaettevõttest Cofi. 2016. aasta septembris toimus Inbanki võlakirjade emissiooni eesmärgiks oli tugevdada ettevõtte kapitalistruktuuri ja turupositsiooni, toetada edasist kasvu ja laienemist uutele sihtturgudele ning kindlustada turvaline kapitalipuhver grupi ettevõtetele. Inbanki võlakirjad on vabalt kaubeldavad Tallinna börsil.

Berkshire Hathaway (BRK-B)

Positsioon
USA investeerimisfirma pikaajaline tegevjuht on maailma üks kõigi aegade edukaim investor Warren Buffett. Berkshire ja selle tütarfirmad hõlmavad suurel hulgal kõige erinevamaid ärivaldkondi, alates kindlustus- ja kommunaalteenustest kuni kinnisvara, raudteekaubaveo, panganduse ja jaemüügini. Ajavahemikus 1965-2015 kerkis Berkshire Hathaway raamatupidamisväärtus aktsia kohta 19,2% aastas. S&P 500 indeksi tootlus oli samal ajavahemikul 9,7% aasta kohta. 2017. aasta seisuga on ettevõtte turuväärtus enam kui 415 miljardit dollarit.

Baltic Horizon Fund

Positsioon
Baltic Horizon Fund on reguleeritud suletud lepinguline kinnisvarafond, mis on registreeritud Eestis. Fond sarnaneb rahvusvaheliselt tuntud REIT fondide kontseptiga kus lõviosa fondi üüritegevuse rahavoost makstakse regulaarselt välja investoritele. Fondi peamine fookus on investeerida ärikinnisvarasse Eestis, Lätis ja Leedus fokuseerides pealinnadele – Tallinn, Riia, Vilnius. Fondil puudub tähtaeg.

Apple

Positsioon
Apple Inc. on 1. aprillil 1976. aastal USAs asutatud rahvusvaheline ettevõte, mis toodab ja turustab personaalarvuteid ning mobiiliseadmeid. Lisaks pakub firma erinevat tarkvara, teenuseid, lisaseadmeid ja võrgulahendusi. Apple müüb oma toodangut globaalselt nii veebipoodide ja tavakaupluste kui lepinguliste edasimüüjate kaudu. Ettevõtte tuntuimad riistvaralised tooted on Macintoshi arvutid, iPod, iPhone ja iPad. Käive ulatus 2014. aastal 160 mld euroni.
Sulge Tutvustus

Investor Toomase portfell jätkab paisumist

13. oktoober 2014, 17:19
Investor Toomas jätkab edukalt investeerimist börsil.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20141013/INVESTOR/141019888/AR/0/Investor-Toomas.jpg

Investor Toomase portfell jätkas eelmisel kuul kasvamist ning saavutas vaatamata mõnede aktsiate suuremale kukkumisele uue rekordkõrge taseme.

Septembris oli portfellis langejaid ja tõusjaid umbes sama palju. Toomas võis rõõmu tunda Microsofti ja Olympicu aktsiate suuremast tõusust, kuid pidi kukalt kratsima vaadates näiteks Southern Copperi ja ABB langust. Siiski polnud tegu halva kuuga, sest portfell kasvas 0,7 protsenti 219 227,39 euroni, mis on uus rekordkõrge tase.

Kuu ajaga oli suurim langeja Southern Copper, mis kukkus üle 10 protsendi. Aktsiale tegid liiga teise kvartali kehvad majandustulemused. Ettevõtte puhaskasum langes võrreldes möödunud aastaga 9,5 protsenti 337,3 miljoni dollarini ja seda kõrgemate kulude tõttu. Kütus, varuosad ja teised materjalid läksid teises kvartalis ettevõttele oodatust kallimaks maksma.

Southern Copper, mis tegutseb peamiselt Ladina-Ameerikas, teatas teise kvartali aruandes, et Peruus pandi seisma 1,4 miljardi dollari suurune kaevandusprojekt. Samas augusti lõpus hinnati projekti mõjusid uuesti keskkonnale ning Peruu valitsus kiitis selle heaks, kuid kaevandamine saab alguse alles 2017. aastal. "Tootmine saab Tia Marias kindlasti alguse 2017. aastal," ütles Southern Copperi tegevjuht Oscar Gonzalez Rocha Wall Street Journalile.

Praegu prognoositakse, et aastas võib kaevanduse tootmisvõimsus olla kuni 120 000 tonni vaske ja seda umbes 20 aastat järjest. Investor Toomas Southerni aktsiat veel müüma ei torma, kuna alates soetamisest on aktsia hind märkimisväärselt tõusnud ning tõenäoliselt saab ka ettevõte oma madalseisust üle.

Tallink kõige nõrgem

Kuigi augustis oli Apple'i aktsia investor Toomase üks parimaid, langes möödunud kuul Apple 2,5 protsenti. Tehnoloogiafirma esitles septembris uut iPhone'i, kuid aktsia võttis pärast seda suuna alla. Tavaliselt on alati nii olnud, kui Apple uut nutitelefoni esitlenud on. Leidub analüütikuid, kellele uus telefon ei meeldi ja kes asuvad kohe hinnasihte ja soovitusi ümber tegema.

Samas kerkisid iPhone 6 eeltellimuste arv 16 miljonini, mis näitab, et turul on väga suur nõudlus Apple'i nutiseadme vastu. Samuti pole ka Apple'i tulemused hakanud alla käima, seega pole põhjust vähemalt lähitulevikus kaaluda aktsia müümist.

Vaatamata Tallinna börsi madalseisule, tõusis Olympicu aktsia kuu ajaga ligi 6 protsenti. Premia Foodsi järel oli Olympicu aktsia üks parimaid Tallinna börsil. Samas on hea, et Tallinki aktsiad sai täielikult maha müüdud, kuna eelmisel kuul kukkus laevafirma aktsia üle 11 protsendi, olles sellega kolme Balti börsi peale nõrgim.

Praegu ei ole Toomasel kavas Tallinna börsilt midagi juurde ostma hakata, kuna tajuda on sellist teatud seisakut. Ka Eesti majanduskasv tuleb sel aastal nõrk. Lisaks Olympicule on Toomase portfellis Balti börsidelt veel rõivamüüja Apranga, mille aktsia tõusis kuu ajaga alla ühe protsendi. Kuid aasta algusest on aktsia ligi 4 protsenti plussis.

Maailma turud punases

Muret on hakanud valmistama Jaapani indeksaktsiat EWJ, mis möödunud kuul dollarites arvestatuna langes ligi 4 protsenti. Toomas ostis EWJ eelmise aasta esimeses pooles, kuid indeksaktsia tootlus praktiliselt puudub. Aktsiaindeks järgib MSCI Japan Indexi liikumist, kuid kuu ajaga on see võtnud suuna alla. Lisaks on langenud ka Jaapani börsiindeks Nikkei, mis on samuti kuu ajaga 4 protsenti kukkunud.

Kuna EWJ on pidevalt paigal seisnud või suisa miinuses olnud, ei näi indeksaktsial just erilist tõusupotentsiaali olevat. Seetõttu on Toomas hakanud kaaluma EWJ-i müümist ja edaspidi keskenduda ainult üksikaktsiatele, mitte fondidele ega indeksitele.

Edasine nägemus aktsiaturgudest tekitab pisut kahtlusi, sest USA keskpank on lõpetamas enda kolmandat võlakirjade ostmise programmi. Pärast eelneva kahe programmi lõppemist võtsid aktsiaturud suuna alla ja toimus korrektsioon. Reedel kukkusid aktsiaturud kogu maailmas mitu protsenti, kuna maailmamajanduse kohta on hakanud nukraid näitajaid ilmuma.

See ei pruugi olla algus pikemaajalisele langustrendiga, vaid hoopis tegu võib olla tervisliku korrektsiooniga. Sest kuigi USA keskpank on enda võlakirjade ostmise programmi lõpetamas, võib Euroopa Keskpank rahatrükiga hoopis alustada ja see toetaks turge. 

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. October 2014, 17:48
Otsi:

Ava täpsem otsing