Investor Toomas: minu uus kamraad - audiitor

Investor Toomas  Foto: Anti Veermaa, Äripäev

Sattusin ühel investeerimisalasel seminaril vestlema audiitoriga, kes tutvustas end väikeaktsionäride õiguste eest seisjana ning veenis mind tema tööle põhjalikumat tähelepanu pöörama, räägib Äripäeva loodud investor Toomas.

Tallinna börsi ettevõtted ja nende audiitorid 2014. aastal:

PricewaterhouseCoopers - Arco Vara, Baltika, Merko Ehitus, Olympic Entertainment Group, PRFoods, Silvano FG, Skano Group, Tallinna Kaubamaja, Tallinna Vesi, Trigon Property Development

KPMG Baltics - Harju Elekter, Nordecon, Tallink Grupp

Deloitte Audit Eesti - Ekspress Grupp, Pro Kapital Grupp

 

Ma polnud ausalt öeldes varem ettevõtete finantsaruandes esitatud audiitori otsuste põhjaliku lugemise peale mõelnud. Rääkimata siis audiitorile otse küsimuste esitamisest või temaga kontakteerumisest. Alati on tundunud, et ta töötab ettevõtte heaks ning minul kui väikeinvestoril pole temast suuremat tolku.

Nüüd lõi mul aga pirn peas põlema. Kuna lähtun oma investeerimisotsuste tegemisel nagunii ettevõtete tulemustest ja pikaajalisest kasvuperspektiivist, siis tuleb mulle iga ettevõtte käekäiku peegeldav infokild ainult kasuks. Miks mitte siis heita kord aastas teravam pilk ka audiitori aruandele ehk sellele, kuidas hindab olukorda sõltumatu finantstegelase pilk. Liskas saaksin ma temale vajadusel ka lisaküsimusi esitada.

Abimehe kasutamine

Esmalt peaks investor enne oma rahapaigutamist olema kursis, kes on ettevõtte audiitor ja millistel alustel see audiitor valitakse. Kindlasti on oluline, et audiitor oleks ettevõttest ja sellega seotud inimestest sõltumatu ning annaks firma tegevusele täiesti erapooletu vaate. Sellepärast olekski hea kui börsifirmad aeg-ajalt audiitoreid vahetaksid. Tuleb tunnistada, et seda Eesti börsifirmade puhul kahjuks eriti tihti ette ei tule.

Järgmisena võiks tähelepanu pöörata aastaaruandele lisatud audiitori otsusele. Kui nüüd järele mõelda, siis ongi see mõeldud finantsaruande läbipaistvuse tagamiseks ja selleks, et suurema usalduse äratamiseks avalikkuse ees. Audiitorid soovitavad otsusele erilist tähelepanu pöörata juhul kui see on kas täiendatud või modifitseeritud. Meeles tuleb aga pidada, et audiitori kaela ei saa aruandes esitatud info eest vastutust lükata, sest see lasub täielikult ikkagi juhatuse õlul.

Siinkohal tuleb kohe mängu ka aktsionäride korraline üldkoosolek, millest Eesti väikeinvestorid kahjuks üsna visalt osa võtavad. Tegelikult rivistuvad seal kord aastas aktsionäride ette nii juhatuse ja nõukogu liikmed kui ka audiitor. Kui juhatuse liikmetele aeg-ajalt tagareast mõni küsimus poetatakse, siis audiitoritele suunatud küsimusi pole minu kõrv veel kuulnud.

Rohkem läbipaistvust

Eelnev jutt pole mõeldud lihtsalt õpetussõnade jagamiseks, vaid on meeldetuletuseks ka minule endale. Ausalt öeldes pole ma varem osanud nõnda mõelda, et audiitor võiks investeerimisotsuste tegemisel ka minu küllaltki lähedane sõber olla. Pigem on minus tekitanud mõningast skepsist see, et mitmed Tallinna börsi firmad on kindla audiitoriga juba üle kümne aasta laulatatud. Selles osas võiksid juhtkonnad küll midagi ette võtta.

Siiski kavatsen edaspidi audiitori tegevusele märgatavalt rohkem tähelepanu pöörata ja oma finantskirjaoskust veelgi täiendada. Soovitan seda julgelt ka kõigile teistele investoritele.

Rohkem läbipaistvust

Eelnev jutt pole mõeldud targutamisena, vaid on meeldetuletuseks ka minule endale. Ausalt öeldes pole ma varem osanud nõnda mõelda, et audiitor võiks investeerimisotsuste tegemisel ka minu küllaltki lähedane sõber olla. Pigem on minus tekitanud mõningast skepsist see, et mitmed Tallinna börsi firmad on kindla audiitoriga juba üle kümne aasta laulatatud. Selles osas võiksid juhtkonnad küll midagi ette võtta. Meeles tuleb aga pidada, et audiitori kaela ei saa aruandes esitatud info eest vastutust lükata, sest see lasub täielikult ikkagi juhatuse õlul.

Siiski kavatsen edaspidi audiitori tegevusele märgatavalt rohkem tähelepanu pöörata ja oma finantskirjaoskust veelgi täiendada. Soovitan seda julgelt ka kõigile teistele investoritele.

Hetkel kuum