investor Toomas • 18. jaanuar 2016 kell 11:30

Investor Toomas: Netflix tekitab ostumõtteid

Netflix  Foto: EPA

Netflix on nüüd lõpuks ka Eestis, mis annab meie investoritele parema võimaluse tutvuda firma teenusega. Netlfixist on saanud klassikaline kasvuaktsia ja kui see tapmine börsidel peaks läbi saama, siis olen valmis firma aktsiaid ostma.

Aasta eest lubas Netflixi tegevjuht, et nad laienevad igasse maailma riiki, kus on lairiba internetiühendus. Nüüd tegi firma oma lubaduse teoks ja tänu sellele on teenus lõpuks ka Eestis kättesaadav. Laienemine 130 uude riiki on aga kahe teraga mõõk.

Kokku nüüd 190 riigis tegutsemine on mõistagi hea käibele ja teenus jõuab suure hulga inimesteni. Lisaks aitab varajane laienemine kinnistada firma brändi ja loob tugeva turupositsiooni võimalike konkurentide vastu.

Negatiivse poole pealt aga võivad investorid oodata kahjumite kuhjumist. Eelmise aasta esimese kolme kvartaliga sai Netflix välisturgudelt keskmiselt 75 miljoni dollarilise kahjumi ning kiire laienemine vaid suurendab miinust, sest firma litsenseerimis- ja marketingikulud kasvavad kiiremas tempos.

Agressiivse laienemise taktika esialgu raha sisse tooma ei hakka. Küll aga loob see suure potentsiaali kasvuks ja kasumi teenimiseks tulevikus, mis tähendab, et aktsia võib korraliku hoo sisse saada. Lisaks tasub mainida, et Netflix ei laienenud Hiinasse. See on hea uudis, sest ühel hetkel nad peavad seda tegema niikuinii ja siis ootab aktsiat korralik hüpe üles.

Netflix on tulevik

Tervikuna meeldib mulle Netflix väga. Olen Eestist väljas nende teenuse kasutaja olnud juba kolm aastat ja see on täielikult muutnud minu televisiooni tarbimise harjumust. Ma ei telli enam Elionile või Starmanile sarnast teleteenust, vaid kasutan Apple TV-d, mille kaudu on mul ligipääs Netflixile ja paljudele teistele rakendustele.

Mul on plaan osta Netflixi aktsiaid. Pärast minu artiklit eelmise aasta jaanuaris on Netflix rallinud 116% (seda koos eelmise kolmapäeva 9% langusega) ja ma olen kindel, et see tõuseb tulevikus edasi. Tegu on klassikalise kasvuaktsiaga, kuid praeguses turusituatsioonis, kus Nasdaq on kindlalt karuturu suunas sammumas, ei tõtta ma aktsiaid ostma.

Praegu on mõistlik kõrvalt vaadata, kuidas tapmine edasi käib, et siis ühel hetkel odavalt NFLX aktsiad ära napsata. Ajastus on oluline. Praegu tundub, et tehnoloogiaaktsiad on hakanud massilises koguses auru välja laskma ja sellises olukorras hästi esinenud kasvuaktsiad nagu Netflix on ohus, sest investorid tahavad kasumi välja võtta.

Olen endiselt arvamusel, et Netflixi teenuse mudel on tulevik. Kui ma mullu kahtlesin, kas ka Netflix ise on tulevik, siis nüüd ma selles enam ei kahtle.

Hetkel kuum