investor Toomas • 17. oktoober 2017 kell 14:30

Investor Toomas: ma ju ütlesin, pagan võtaks!

Investor Toomas eelistab 9 korda mõõta ja üks kord lõigata.  Foto: Anti Veermaa

Olen oma elus riskikartlikkuse ja pirtsakuse tõttu käest lasknud sadu protsente tootlust.

Nii uurisin äsja, nutuvõru ümber suu, maailma suurima filmide ja telesarjade voogedastaja Netflixi majandustulemusi – need olid lihtsalt niivõrd head. Miks ikkagi kurvastada kui ettevõttel hästi läheb?

Aga seetõttu, et Netflix on minu osturadaril olnud pikki aastaid, olen oma varasemastes kommentaarides ettevõtet taevani kiitnud, kuid ostumõtteid ikka ja jälle edasi lükanud. Küll on aktsia eest makstav hind krõbe tundunud ja pigem tahaks ikka oodata ja vaadata...

Pean tunnistama, et oma investeerimisideede kohati lausa ülipikk menetlusprotsess on mind korduvalt turgudel tagaajaja rolli jätnud.

Vaevaline ostuprotsess

Möödus aasta, Netflix jõudis lõpuks ka Eestisse ning mina veeretasin endiselt ostumõtteid. Kiitsin, et nii investorina kui ka tarbijana meeldib mulle Netflix väga ja see on täielikult muutnud minu televisiooni tarbimise harjumust.

Tunnustasin ka ettevõtte jõulist laienemist ning suurt kasvupotentsiaali. Samas nentisin, et pärast minu artiklit aasta varem on Netflixi aktsia hind kerkinud 116%, kuid olin oma lehelugejatelegi jagatud kommentaarides siiski kindel, et see tõuseb tulevikus edasi. Minu ostuhoogu tõmbas tagasi vaid tõik, et parasjagu oli turgudel vallandnud korralik müügilaine ning aktsia kaotas vaid ühe päevaga oma väärtusest 9%.

„Tegu on klassikalise kasvuaktsiaga, kuid praeguses turusituatsioonis, kus Nasdaq on kindlalt karuturu suunas sammumas, ei tõtta ma aktsiaid ostma,“ märkisin siis. „Praegu on mõistlik kõrvalt vaadata, kuidas tapmine edasi käib, et siis ühel hetkel odavalt NFLX aktsiad ära napsata. Ajastus on oluline.“

Vildakas loogika

Mis minu odavalt aktsiate napsamise plaanist välja tuli? Ei napsanud ma kärbsemustagi, vaid ikka ootasin ja vaatasin. Seni kaua, kui mina Netflixi plusse ja miinuseid kokku lõin, põrutas aga aktsia aastaga veel 100% ülesmäge!

Selles seisnebki minu jaoks avaliku päeviku pidamise võlu. Saan näha, kuidas olen mistahes ajahetkel mõelnud. On investeerimiskirjanduse klassikas läbi käiatud tõde, et suurem osa ei suuda meist turgu ajastada ning ühtelugu odavalt osta ning kallilt müüa. Vahel võib see välja tullagi ja meid end turuvõlurina tundma panna, kuid märksa sagedamini laseme sedasi head ostuideed raisku.

Netflix on vaid üks aktsia minu rikkalikust ostunimekirjast, mille ostmist olen avalikult kaalunud, kuid siis idee määramata ajaks tulevikku lükanud. Küll on olnud põhjuseks üldine portfellistrateegia, küll lihtsalt riskikartlikkus.

Kui juba soov kasvuettevõtete aktsiaid noolida, peabki arvestama keskmiselt krõbedama väärtpaberi hinna ja suurema riskiga. Elu on korduvalt tõestanud, et turu ajastamisest märksa lollikindlam stateegia on tõeliselt silmapaistvate ettevõtete portfellis hoidmine nii heas kui ka halvas.

Hetkel kuum