investor Toomas • 21. jaanuar 2016 kell 12:00

Investor Toomas: kas peaks börsilt jalga laskma?

Karu on börsidel praegu käpad püsti ajanud.  Foto: epa

Viimaste nädalate langus võib investoreis tekitada mõtteid, kas peaks kapituleeruma ja börsilt eemale hoidma. Need, kes seda juba on teinud, otsivad kindlasti uut sisenemiskohta.

Mitu maailma suuremat aktsiaturgu – eesotsas Hiina omad – on jõudnud juba karuturule, mis tähendab, et nad on tipust langenud rohkem kui 20 protsenti. Ka Euroopa suuremad aktsiaindeksid tunnevad enda turjal karu hambaid, kuna Saksa börs on eelmise aasta tipust kukkunud 24 protsenti, Prantsuse börs 21 protsenti ja Londoni börs 20 protsenti. USA aktsiaturud pole veel karuturule jõudnud, aga kuna pessimism on praegu turgudel suur, võib karu ka need börsid lõpuks maha murda.

Nafta hind mõõdupuuks

Kõige selle juures tekib mul aga küsimus, kas tuleks börsil allaandmise märgiks valge rätikut lehvitada? Kuigi aktsiaturgudel pole kunagi midagi kindlalt, on tõsiasi see, et turukorrektsioon peab mingil hetkel peatuma. Selleks on turgudel ka oma ankrud, mille järgi juhinduda.

Üks selline on nafta hind. Olen naftast viimasel ajal palju kirjutanud, seetõttu ei hakka seda teemat uuesti laiemalt puudutama ega lühiajaliselt hindu prognoosima. Nafta hind on selle aasta algusest kukkunud üle 25 protsendi ning näib, nagu oleks tegemist vabalangusega. Kui aga nafta hinna langus peaks peatuma ja must kuld leiab kindla jalgealuse, võib ka aktsiahindade korrektsiooni lõpp lähedal olla.

Suunda võib näidata ka hirmuindeks VIX, mille järgi optsioonikauplejad hindavad, mis võib aktsiaturgudel järgmise 30 päeva jooksul toimuma hakata. Hirmuindeksiks nimetatakse VIXi seetõttu, et mida kõrgem see on, seda rohkem hirmu on turul. Näiteks finantskriisi aastatel oli see 80 lähedal, eelmise aasta augustis 53. Praegu on see 28 lähedal. Seega pole VIX viimaste nädalate paanikaga kõrgustesse tõusnud.

Tulemused head

S&P 500 indeksisse kuuluvad ettevõtted on praeguseks 67 protsendil juhtudest teatanud oodatust paremad tulemused. Samas pole see investoreid rahustanud ning seda on näidanud ka näiteks pangandussektori käekäik, mis on alates tulemustehooaja algusest langenud 6 protsenti. Pangad on teatanud tulemusi, mis ületavad ootusi. Ka Netflix teatas eile head tulemused, kuid aktsia odavnes. Seega, investorid karistavad isegi neid ettevõtteid, millel läheb hästi.

Praeguste börsilanguste ajal on märgata, kui negatiivselt investorid halbadesse uudistesse suhtuvad. Ajalugu on aga näidanud, et karuturg lõpeb just halbade uudiste ajal, kui turg enam reaktsioone välja ei näita. Siis tekib ka ostuvõimalus.

Mis puutub aga minu kapituleerumisse, siis seda pole ma teinud. Usun, et kriisi ei tule ning tegemist on korrektsiooniga. Kuid valmis tuleb alati olla kõigeks ja seetõttu koostan ka mina oma kriisiplaani. Igaks juhuks.

Hetkel kuum