Investor Toomas: hobiinvestor võttis minust eeskuju

Masinaid ja roboteid investor Toomas oma investeerimisotsustel kasutada ei tahaks.  Foto: PantherMedia/Scanpix

Hiljuti kirjutas mulle lugeja, kes oli pannud kokku enda portfelli minu aktsiaportfelli põhjal ja saavutas tootluseks üle 12 protsendi. See pani ka mind asju pisut teises valguses vaatama.

Mulle kirjutas hobiinvestor Angel, kes oli lugenud sellest, kuidas matemaatika tegi mu portfellile tuule alla. Kuna artiklis anti soovitusi portfelli muutmiseks, tekkis Angelil asja vastu huvi ja seetõttu otsustas ta selle ka virtuaalsel kontol järele proovida. Angel pani kokku n-ö uue investor Toomase portfelli vastavalt artiklis olnud Danske Banki analüütikute soovitustele ja matemaatilistele analüüsidele.

Lühikese ajaga suur tootlus

„Vahemärkuseks võin öelda, et kuna otsisin turu põhja ja tollel hetkel, kui portfelli kokku panin, olid börsid punases, siis mõne aktsia puhul see õnnestus ja mõne puhul nii hästi ei õnnestunud. Vaatamata kõigest eelnevast on hetkel portfelli keskmine tootlus 10%,“ kirjutas Angel mulle 29. veebruaril saadetud kirjas.

Lõin Angeli saadetud portfelli Excelisse ja avastasin, et 8. märtsi pärastlõunaks oli tema portfelli tootlus eurodes arvestatuna tõusnud 2543,16 eurot ehk 12,3 protsenti, mis pole üldsegi paha tulemus. Ka on märkimisväärne, et see tootlus tuli väga lühikese aja jooksul.

 

 

 

Masina vastu end välja ei vaheta

Olgu suured või väikesed investorid, päris rahaga või mitte, igatahes on meeldiv teada, kui suudan oma tegudega olla eeskujuks ning ärgitada kaasa mõtlema. Arvan, et just mõtlemine ongi see, mis eristab tõelist investorit fondiinvestorist, kes usaldab pelgalt oma raha fondijuhi hoolde ja jääb siis ootama loodetud tulu. Need, kes näevad vaeva ja otsivad võimalusi, neile võimalused ka tekivad. Paraku saab aga suurem osa investoreid oma nõu sealt, kus kõik teised. Nad lähevad kergema vastupanu teed ning ootavad, et nõuanne tuleks ise nende juurde televiisori, suurte investeerimisettevõtete või sõprade kaudu. Ajalugu on aga korduvalt näidanud, et need, kes ostsid peavoolu järgi, ostsid tegelikult juba müügisoovitust.

Angeli kiri pani mõtlema ka sellele, et äkki peaksin hakkama ka keerukat matemaatikat ja robotprogramme tootluse teenimiseks kasutama. Samas nii ma ei arva, sest tänu sellele, kes olen – lihast ja luust inimene –, olengi saanud oma portfellil mitmekordselt kasvada. Ka puudub mul juurdepääs arvutisüsteemidele ning ainuke süsteem, mida olen aastate jooksul kasutanud, asub mu peas. Ja ma ei usu, et lugejatele meeldiks, kui igapäevaseid kommentaare vermiks valmis mõni robot. Isegi kui meeldiks, siis poleks robotil sama head huumorisoont kui minul.

Hetkel kuum