Äripäev • 5. november 2014 • 3 min
Jaga lugu:

Tallinn jätab kuivale väikepoodnikud

Juhtkiri  Foto: Anti Veermaa

Alkoholi tarbimise vähendamise plaaniga annab keskerakondlik Tallinna linnavalitsus lihtsalt pealinnas tugeva hoobi hulgale väikepoodidele.

Alkoholi avalikus kohas tarvitamise lubamine andis Tallinna linnavalitsusele võimaluse Toompeale ja Kadrioru lossi lähedale pandud joomasiltidega tõhusalt tähelepanu püüda. Alkoholilainel edasi surfates on pealinnavalitsus poliitiliste plusside nimel nüüd valmis südamerahus sulgema sadakond kauplust.

Toimetuse hinnangul on väikepoodnike põhjalaskmine Keskerakonna populaarsuse kasvatamise nimel põhjendamatu. Pealinnas kavandatavate alkoholimüügipiirangute mõju joomisele ei kaalu üles selle kahju ettevõtlusele, seda enam, et see mõju on küsitav.

Ühelt poolt peatab linnavalitsus Tallinnas pühapäeviti alkohoolse joogi jaemüügi õiguse pooleks aastaks alates märtsist 2015. Teisalt plaanib linnavolikogu oma otsusega juulist keelata ühtlasi alkoholi jaemüügi kauplustes, mille sissepääs asub vähem kui 50 meetri kaugusel kooli või huvikooli peasissepääsust. Samuti kauplustes, mille üldpind jääb alla 150 ruutmeetri, ning tanklates.

Linna teatel on eesmärk vähendada elanikkonna murettekitava tasemeni jõudnud alkoholitarbimist. “Kuna riik selles osas samme ei astu, tuleb ometi midagi ette võtta,” on öelnud abilinnapea Merike Martinson. Sellised ettepanekud on samm sotsialistlikuma elukorralduse suunas, justkui oleks linnavalitsuses grupp tarku, kes otseste keeldude ja käskudega otsustavad, kuidas alamad elama peavad.

Hea plusse teenida. Alkoholi liigtarbimise piiramine on hea argument, millega plusse teenida. Sellise sotsiaalse teema puhul on raske olla vastu, sest seda võiks tõlgendada joomise toetamisena – isegi olukorras, kus uuringute järgi on alkoholi tarbimine viimased paar aastat languses. Samas on kavandatavad sammud silmakirjalikud, sest eesmärki silmas pidades on need üsnagi mõjuta.

On selge, et alkoholi müügi piiramine on kahe teraga mõõk ja vastumõju ei jää tulemata. Kui pannakse kinni väikesed keldripoed, seavad kunded sammud lihtsalt veidi kaugemale suuremasse poodi. Või mis veel halvem – (sala)viinaurgastesse, mille arv kindlasti kasvab, sest osa ärist kolib põranda alla.

Varasem kogemus on näidanud, et piirangu seadmine ühes omavalituses elavdab kohe “piirikaubandust”. Seega on oodata pühapäevaseid alkoretki Tallinna ümbritsevatesse valdadesse. Selline saalimine töötab aga risti vastu liiklusohutusele, mille nimel tanklates alkoholi müük soovitakse lõpetada.

Ostetakse varem valmis. Pühapäevase müügikeelu tõttu võib tõepoolest väheneda nn impulssostude hulk. Kui ei müüda, siis ei müüda, mis parata. Teisalt aga kasvab tõenäoliselt laupäevaste plaaniliste alkoholiostude kogus, sest joodavat hakatakse lihtsalt varuks ostma.

Kaheldava alkoholi tarbimise vähendamise plaaniga antakse lihtsalt pealinnas tugev hoop hulgale väikepoodidele, mille üheks kasulikumaks müügiartikliks on just alkohol. Võttes sellega kauplemise võimaluse, võtab linnavalitsus sisuliselt ellujäämisvõimaluse. Teisalt ei ole paljude jaoks lahenduseks ka poepinna võimalik suurendamine. Sellega kaasnevad lisakulud võivad poepidaja jälle teistpidi miinusesse viia.

Kuna üks muudatus jõustuks tuleva aasta märtsis ja teine juulis, siis on linnavalitsus endale jätnud ka sobiliku puhveraja. Kui näiteks küsitlused peaksid näitama plaanitavate muudatuse seost Keskerakonna väheneva populaarsusega, siis jõuab otsuse veel turvaliselt tagasi võtta.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt