Äripäev • 28. november 2014 kell 4:30

Teiste raskemad väljakutsed upitasid riigifirmasid

Juhtkiri  Foto: Anti Veermaa

Eesti Edukamate Ettevõtete TOP 100 seekordset edetabelit iseloomustavad esindatud valdkondade mitmekesisus ja riigifirmade esiletõus.

Värske Eesti Edukamate Ettevõtete TOP 100 avalikustab 22. korda Eesti edukamad suurfirmad.

Toimetuse hinnangul iseloomustavad värsket edetabelit mitmekesisus ja riigifirmad. Viimaste esiletõus näitab aga eeskätt seda, et erafirmadel on olnud keerukas uute väljakutsetega toime tulla.

Tavaliselt joonistub edetabeli esikümnest välja üks kõige edukam valdkond, mis näitab meile ära Eesti ettevõtluse näo. Näiteks viimastel aastatel on domineerinud tööstusfirmad. Tänavu on pilt üle aastate üks mitmekesisemaid – jõujooned ei ole ühe sektori poole kaldu. Esindatud on nii ehitus, kaubandus, logistika kui ka tootmine.

Riigifirmade tõus. Tabeli ülaotsa firmades jääb siiski midagi huvitavat silma – mitu neist on riigifirmad. Kümne parema hulka murdis neli riigi osalusega firmat. Eesti Energia tegi koguni 200kohalise spurdi, tõustes viiendale kohale.

Analüütikud kommenteerivad tänases Äripäevas, et riigifirmade tõus etteotsa pole märk, et neil läheks eraettevõtjatest palju paremini. Pigem seisneb probleem selles, et teised firmad pole suutnud kohaneda raskustega eksporditurgudel. See kajastub ka väiksemas kasvus.

Samuti pole kindel, et esiotsas koha välja võidelnud riigifirmad ka järgmistel aastatel nii heal kohal on. Näiteks kiirelt kasvanud Eesti Energia võtab sel aastal arengukiirust maha ja ootab käibe langust. Tulemuste koha pealt on ettevaatlik ka edukaim riigiettevõte Elering, sest ühtegi kasvu toonud tegurit ei saa võtta kindlana.

Pärast mulli lõhkemist ja kriisi jõudsid edukamate suurfirmade sekka tagasi ka ehitusettevõtted. Nad on jae- ja hulgikaubandusäride ning logistikute järel ühed edetabeli populaarsemad. See jääb küll ilmselt ühekordseks, sest riigi tellimuste vähenemise tõttu tuleb rohkem konkurentide küünarnukkide otsa põrkuda. Nii on naasnud ka vahepeal minetatud taktika – töö saamiseks ohverdatakse kasum.

Rõõmsad toidutöösturid. Helgeid toone toovad edetabelisse toidutöösturid. Nende edu rõõmustas meid juba eelmisel aastal. Toona tegutses 500 suurema firma seas ligi 30 toidutootjat. Seekord loovutati pingereas mõni koht küll teistele valdkondadele, ent tööstusvaldkondadest ollakse edetabelis siiski üks suuremaid. Joogitööstuse A. Le Coq kerkimine esikümne piirile tõestab ühtlasi seda, et ka tihedas või langeval turul saab olla valdkonna parim, kui pingutada.

Äripäeva edetabelite eesmärk on esile tuua tublisid ja erilisi ning muuta ettevõtlus läbipaistvamaks. Toimetus jätkab edetabeliga ka järgmisel aastal. Ettevõtjad lähevad võistlustulle nii vara, teenistuse kui ka majandustulemuste põhjal. Selguvad nii piirkondlikud kui ka valdkondade eesrindlikumad.

Kõik on edulood. Kõik tänavu edetabelitesse seatud enam kui 7000 ettevõtet on edulood. Osa on tõestanud, et võistlejale ninanipsu tegemiseks piisab vähesest – näiteks Ida-Virumaa kondenspiima tootja Polven haaras kolmandiku lõunanaabrite turust mugavama pakendiga.

Nagu ütleb Äripäeva peatoimetaja Meelis Mandel täna ilmuvas TOP 100 eriväljaandes, on ettevõtjail järgmisel aastal ilmuvate edetabelite tulemuste vormistamiseks aega veel vaid üks kuu.

Hetkel kuum