Äripäev • 20. jaanuar 2016 kell 4:00

Juhan Parts peab vastutama

Juhtkiri.  Foto: Anti Veermaa

Eesti Energia investeeringud läbi surunud Juhan Parts peaks võtma poliitilise vastutuse, kirjutab Äripäev täna juhtkirjas.

Eesti Energia juht Hando Sutter teatas eile, et riigifirma hindas mullu oma varasid alla ligi 66 miljoni euro väärtuses. Firma hindas alla Auvere elektrijaama varad 39,6 miljoni euro ja Utah’ projekti varad 26 miljoni euro võrra.

Äripäeva toimetuse meelest ei ole õiglane süüdistada riigifirma varade allahindluses pelgalt energiaturgude madalaid hindu, vaid vastutama peavad ka inimesed, kes otsustasid, et Auvere elektrijaam ja Utah’ projekt olid vajalikud. See tähendab, et lisaks 2011. aasta majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Partsule peaksid vastutuse võtma ka toonane peaminister Andrus Ansip ja rahandusminister Jürgen Ligi. Kasvõi vähemalt süüd tunnistama ja vabandust paluma.

Aastaid tagasi avaldas „Pealtnägija“ dokumendid, millest selgus, et 2011. aastal surus toonane minister Juhan Parts läbi miljardi euro suuruse investeeringu Narva elekrijaama uute põlevkiviplokkide rajamisse. Seda vaatamata puudulikele andmetele tuginedes, vaatamata riigikontrolli peakontrolöri kriitikale tasuvuse kohta ja vaatamata Eesti Energia juhatuse ja nõukogu kahtlustele, kas investeering on otstarbekas. Enne lõplikku otsust seisid paljud Partsule vastu, kuid Ansipi juhitavalt valitsuselt poliitilise toe ja heakskiidu saanud majandusminister suutis oma tahtmise läbi suruda.

Elektriturg põimub

Partsu ja toetava valitsuse otsus investeerida Auvere jaama tugines toona suuresti energiajulgeolekule viidates, kuid Baltimaade ja Põhjamaade energiaturu põimumise järel on aina enam küsimuse all, kui otstarbekas on selline investeering praegu ja kas see tasub end ära.

Probleemi on tekitanud ka Utah’ projekt, mis on praeguseni külmutatud ehk sinna pandud raha ei teeni midagi tagasi, vaid vajab igal aastal jooksevkuludena sadu tuhandeid eurosid. Kuidas minnakse sellega edasi, ei ole siiani teada.

2011. aastal otsused läbi surunud poliitikud võivad praegu öelda, et praegust olukorda ei saanud toona kuidagi ette näha, kuid see ei ole tõsiseltvõetav vastus. Kui riigi rahakotist tahetakse investeerida miljoneid eurosid, siis tuleks hoolitseda ka selle eest, et raha läheks asja ette. Praegu ei ole selle etapini jõutud.

Aeg tunnistada eksimust

Juhan Parts selgitab nüüd Eesti Energia varade allahindlust tavapärase raamatupidamusliku käiguna ja jääb oma varasematele otsustele kindlaks: kõik oli absoluutselt õige ja vajalik. On senini. Toimetuse meelest ei näita Eesti Energia projektide tegelik kasutus investeeringu õigustatust. Pigem on kunagine otsus olnud vale ning seda tuleks ka tunnistada.

Eesti Energia varade alla hindamine mõjutab kindlasti veel riigifirma dividendipoliitikat. Aastaid riigi eelarvesse vajaliku süsti andnud omanikutulu peab nüüd vähenema, mis tähendab vajadust uuteks rahaallikateks. Vaevalt suudetakse tulude vähenemisega samas tempos tuua alla sama palju kulusid, sest seni on riigieelarve maht järjepidevalt ikkagi kasvanud.

Juhan Partsiga seotud olulisematest sündmustest meenuvad veel Estonian Airi riigiabiotsused, mis praeguseks on riikliku lennufirma hukutanud. See näitab taas, kuidas Partsi juhtimisel tehtud otsused on praeguseks osutunud kehvaks lahenduseks.

Hetkel kuum