Äripäev • 26. aprill 2016 kell 11:21

Rahasadu!

Juhtkiri  Foto: Anti Veermaa

Äripäeva tänavu veebruaris antud soovitust järginud investoril on põhjust rõõmustada: Tallink plaanib dividendidena välja maksta kogu 2015. aasta kasumi, mis on 59,1 miljonit eurot.

Mäletatavasti andis Äripäev pärast Infortari otsust osta soomlaste Fortumilt ära osta Eesti Gaasi enamusosalus Tallinki aktsiate ostusoovituse.

Tallinki plaani kohaselt välja makstav dividendisumma on Tallinna börsi ajaloo suurim ning annab tunnistust sellest, et ettevõtte varasematel aastatel tehtud investeeringud on ennast ära tasunud. Need on viinud ettevõtte staadiumisse, kus ongi aeg nautida suurt omanikutulu. Tallinki aktsia hind reageeris suure dividendimakse uudise peale neljaprotsendise tõusuga.

Võib küsida, kas sellisesse seisu jõudmine mitte tulevikuväljavaateid ei ahenda, kui investeeringuplaane enam pole. Oma praeguses turupositsioonis pole Tallinkil enam siiski kuigi palju käepäraseid või lihtsaid võimalusi jõuliselt laieneda. Selleks peaks ette võtma midagi tõeliselt suurt, nagu seda oli näiteks Silja Line’i ost kümme aastat tagasi, millega tegi Tallink teoks oma ambitsiooni saada Läänemere suurimaks laevandusettevõtteks.

Infortari ambitsioonid

Küll aga on laienemis- ja investeerimisplaane Tallinki omanikfirmal Infortaril, mille juht Ain Hanschmidt on mitmeid kordi välja öelnud, et praegu on investeerimiseks parim aeg. Kuna Tallinkil läheb hästi, on Infortaril võimalust ja vahendeid oma riske hajutada ning investeerida ka teistesse sektoritesse peale laevanduse. Pärast Fortumi osaluse ostmist on Infortar teinud väljaostmispakkumise ka Eesti Gaasi teisele suuromanikule Gazpromile ning kui need läbirääkimise lõpevad edukalt, on plaanis teha pakkumised ka praegustele väikeaktsionäridele. Hanschmidti plaan on muuta Eesti Gaas laiapõhjaliseks energiafirmaks, mis müüb peale gaasi ka elektrit ning pakub ka muid energeetikateenuseid. Ambitsiooni puudumist ei saa Infortarile kindlasti ette heita.

Jah, Infortari aktsiaid ei saa börsilt osta. Saab ainult Tallinki omi. End Hanschmidti, Enn Pandi ja Kalev Järvelille tuulde sättinud väikeinvestorile teeb oodatav suur dividendimakse kindlasti rõõmu. Tallinki näol ei ole tegemist mitte tugeva kasvuaktsiaga, küll aga korraliku dividendimaksjaga, mis on olnud investor Toomase oluline argument rahapaigutusvõimaluste vahel valides. Vastne plaanitav dividendimakse ületab suuresti analüütikute ootusi. Ent Tallink oli atraktiivne börsifirma juba enne Eesti Gaasi tehingut ning Toomas ostis eelmise aasta novembris Tallinki aktsiaid just argumendiga, et ettevõte on jõudnud viljade noppimise faasi, kus aktiivne investeerimistegevus on jäänud seljataha.

Mis edasi? Tubli dividendilehmana annab Tallink Infortarile hea võimaluse rahastada oma ambitsioonide teokstegemist teiste ärisektorites. Väikeinvestoril oleks aga kindlasti hea meel, kui Infortar pärast kõigi Eesti Gaasi aktsiate omandamist ettevõtte börsile viib.

Hetkel kuum