20. november 2012 kell 13:34

Julge Undi rind on rasvane

SEB panga juht Riho Unt on julge mees: sellal kui suurettevõtjad Jüri Käoga eesotsas räägivad, et palgatõusust pole pääsu, lajatab tema: palku pole tarvis tõsta, sest ega inimesed minema ei lähe, kui palku ei tõsteta.

Osaliselt on tal ilmselt õigus: kõik kohe muidugi minema ei jookse. Iseasi, mis nad mõtlevad: sellise avaldusega juht just poolehoidjaid ei kogu. Kõik ei pruugi säärast otsekohesust kõrgelt hinnata, kuigi tööandja poolelt vaadates on palk ju kulu, mida tuleb hoida nii madalal kui võimalik ja nii kõrgel kui ettevõtte edukaks toimimiseks vajalik. Ei maksa arvata, et kõik juhid, kes palgasurvet tunnetavad, seda kulurida kohemaid jooksujalu priskemaks ajama tõttavad. Seda enam, et 2013 seisud ülearu roosilised ei ole, eksporditurul tegutsejatele eriti, ja pealegi teavad kõik juhid, et palgatõus ei tee inimesi alati automaatselt tegusamaks, töötulemusi paremaks.

Riskantsed on Undi sõnad sellegipoolest, sest neist õhkub arrogantsi. On asju, mille väljaütlemine reedab selgesti suhtumist ka oma meeskonda, ja Undi jutt on just säärane. SEB töötajate nahas poleks täna tahtnud olla. Kus teil ikka minna! Tegelikult ju on küll. Soome ja Rootsi on nii lähedal, andekatele inimestele on terve ilm valla.

Neljapäevases Äripäevas kirjutab majandusanalüütik Maris Lauri, et madalad palgad pole ammugi enam mitte konkurentsieelis, vaid järjest enam need muutumas majanduse pikaajaliseks riskiks. Soovitan lugeda nii Undil kui ka tema mõttekaaslastel. Julge hundi rind on küll rasvane, aga aga mõnel pool lisatakse sellele ütlemisele juurde, et julge susi leiab kiire otsa.

Autor: Vilja Kiisler, Vilja Kiisler

Hetkel kuum