30 ettevõtjat tiivustasid 24 tunniga ambitsioonika helilooja unistust

  Suurte plaanidega helilooja Elis Hallik läheneb karjäärile ettevõtja mõtteviisiga. Hiljutise projekti teostamiseks õnnestus tal raha kaasata 30 edukalt naiselt.

  „Elist kuulates tekkis tunne, et see on nagu rahakaasamine. Ta teab, kuhu tahab minna ja kuidas sinna jõuda. See oli väga ettevõtjalik mõtlemine kultuurilises kontekstis,“ rääkis tänavu sügisel Elise debüütplaadi avaldamist toetanud ettevõtja Kristi Tiivas.

  Tiivase sõnul on ta veendunud, et Hallik kõik seatud eesmärgid ka saavutab.

  Hallik nendib, et debüütplaadi avaldamine on talle heliloojana vajalik, et suurendada nähtavust ja tellimusi.

  „Plaat on üks osa plaanist, et saada materjal välja kõigile platvormidele. Siis on dirigentidel ja festivalidel ligipääs minu muusikale,“ selgitas Hallik.

  Ta ütleb, et praegu tuleb enamus tellimustest Eestist, kuid kuna rahaküsijaid on palju ja rahastust vähe, siis on rahvusvaheline turg helilooja jaoks hädavajalik.

  Lõpuks 40 protsenti albumi väljaandmise kulust kandnud ettevõtjateni jõudis Hallik läbi Meelis Kubitsa.

  „Plaate on ülimalt keeruline välja anda, eriti klassikalise muusika valdkonnas. Kui produktsioonifirmalt tuli jah, siis tundus eriti tobe, et see jääb raha taha,“ kirjeldas Hallik plaadi väljaandmise protsessi.

  Tiivas kirjeldas, et Halliku tuli kohtuma tema ja lisaks veel paari inimesega, tema lugu inspireeris ning järgmisel tööpäeval saadeti mõttekaaslastele meil ettepanekuga Halliku ettevõtmist toetada. Plaadi avaldamiseks vajalik raha saadi kokku vähem kui tööpäevaga.

  „Üks asi oli finantsiline panus, et sain ka seal nõu, tuge ja teadmisi,“ ütleb Hallik.

  Järgmine samm Halliku helilooja teel on sümfoonia ettekandmine. Teisalt ütleb ta, et suurvormi kirjutamiseks ei ole Eestis tellimusi ega rahastust. Ta näeb selles ohtu Eesti heliloojate oskuste mandumiseks. „Kui asjad jäävad välja andmata ja arengut ei toimu, siis 40-50 aasta pärast ei ole heliloojaid, kes neid teoseid kirjutaks. Siis saab ainult imele lootma jääda,“ ütleb Hallik.

  Erasponsorite rollist heliloomingus saab pikemalt kuulda saatest.

  Saatejuht on Eget Velleste.

  Pildil on Kristi Tiivas ja Elis Hallik.

  • Kultuur veab majandust
  • 28.12.2023
  KIIRUS:
  30 ettevõtjat tiivustasid 24 tunniga ambitsioonika helilooja unistust
 • Hetkel kuum