TOP
Ainult tellijale

TOP: puidutööstuse edetabelis läks esikoht jagamisele

Äripäeva koostatud puidutööstusfirmade edetabeli võitis kaks firmat.

Üks võitjatest on Võrumaal asuv puidutööstusfirma OÜ Combilink, mis võitis tänavu lisaks ka Võrumaa kõige edukama firma tiitli.

Teine võitjatest on Tallinnas Suur-Sõjamäe tänaval registreeritud puidust moodulmajade tootja Module Tech OÜ, mille tegevjuht on norrakas Ole A. Vikshaaland.

Combilink toodab materjali liistude valmistamiseks ustele, seintele, lagedele ja mööblitööstustele. "Oleme ettevõtte Combiwood OÜ tütarettevõte, emafirma valmistab meie toodangust värvitud valgeid liiste ustele, seintele ja lagedele," rääkis tegevusest Combilink OÜ juhatuse liige Urmas Lillepalu. Emaettevõttele müüakse 40% toodangust, ülejäänud läheb teistele ettevõtetele. Praegu otsitakse võimalusi, et ettevõttest väljapoole müügimahte suurendada ja vähendada müügi hajutamisega äritegevuse riske. Teine suund, mida tootmises arendatakse ja milles oodatakse suuremat edasiminekut, on liimitud komponendid uste ja akende valmistajatele nii Eestis kui ka Skandinaavia riikides. "Peame targalt investeerima, et mitte kaotada kasumlikkust, samuti peame parandama inimeste töökeskkonda," kommenteeris Lillepalu.

Module Tech OÜ loodi 2006. aastal eesmärgiga toota puidust moodulmaju Norra turule, tegu on Norra kapitalil põhineva ettevõttega. Module Techi majad on peamiselt Eestis toodetud materjalidest ehitatud. Firma toodab kokkupandavaid puitehitisi: maju, kontoreid, koolimaju, suvilaid, ehitussoojakuid ja saunu ning nende elemente.

Kuvatõmmis tehtud töödest ettevõtte Module Tech kodulehelt.  Foto: www.moduletech.ee

Ettevõtte müügitulu oli 2017. aastal veidi enam kui 9,4 miljonit eurot ning ärikasum veidi enam kui 1,6 miljonit eurot. Aasta varem oli müügitulu ligi 6,7 miljonit eurot ning ärikasum ligi 0,75 miljonit eurot. Ettevõttes oli 2017. aasta lõpu seisuga töötajaid 74.

2017. aasta alguses sai Module Tech OÜ uue omaniku, Norra ettevõtte Wexus Gruppen A/S. Nüüd on Module Tech OÜ Wexus Gruppeni tütarettevõte. Wexus Gruppen on Norra üks suuremaid moodulmajade tarnijaid.

Äripäev kirjutas firmast Module Tech näiteks 2015. aastal kui ühest paremast palgamaksjast.

Puidutööstussektori tegevust kommenteeris Äripäeva erilehes Metsamajandusuudised KPMG juht Andris Jegers, kelle sõnul tuleb Eesti puidutööstuse rentaablust suurendada. "Kui Eesti puidutööstusettevõtte sektori 2017. aasta TOP 20 suurema ettevõtte müügitulu kokku on 1,1 miljardit eurot ja ärikasum 81 miljonit eurot (rentaablus 7%), siis Soome samasse sektorisse kuuluva TOP 20 ettevõtte müügitulu summa 2017. aastal on 2,3 miljardit eurot koos ligi 700 miljoni eurose ärikasumiga, andes keskmiseks rentaabluseks 29%."

Andris Jegers, KPMG juht

Eesti ja Soome puidutööstusettevõtete rentaabluse erinevus on enam kui neljakordne ning seda selgelt meie ettevõtete kahjuks.

Suurima käibega puidutööstused:

Graanul Invest AS, 277 967 000 eurot

Stora Enso Eesti AS, 201 049 067 eurot

Lemeks AS, 129 294 587 eurot

Suurima ärikasumiga puidutööstused:

Graanul Invest AS, 28 532 000 eurot

Stora Enso Eesti AS, 15 054 682 eurot

Estonian Cell AS, 11 164 000 eurot

Suurimad käibekasvatajad:

Camelat OÜ, 362%

Astel Modular OÜ, 142%

Kohila Vineer OÜ, 116%

Vaata lisaks pollumajandus.ee

2018. aasta sügisel ilmuvad Äripäeva TOPid on koostatud 2017. aasta majandusnäitajate põhjal. Tänavusest Äripäeva Puidutööstuse TOPist leiab 102 firmat. Äripäev võttis äriregistrist eelmise aasta majandustulemuste põhjal valdkonna müügitulult suuremate ettevõtete andmed. Osalesid ettevõtted, kelle majandustulemused olid äriregistris andmete kogumise ajaks sisestatud ja ettevõte tegutsenud kahel viimasel majandusaastal.

Ettevõtted seati valdkonna pingeritta kuue näitaja põhjal: 2017. aasta müügitulu, müügitulu kasv võrreldes 2016. aastaga, 2017. aasta ärikasum, kasumi kasv võrreldes 2016. aastaga, rentaablus ja varade tootlikkus aastal 2017. Iga näitaja põhjal reastati ettevõtted edetabelitesse, iga koht järjestuses andis kohale vastava arvu punkte. Kuue tabeli punktid liideti ja võitis vähim punkte kogunud ettevõte.

Puidutööstuse TOPis osalenud ettevõtete koondkäive oli 2017. aastal kokku 1,69 miljardit eurot, kasvades aastaga 11,6%. 126 miljonit eurot teenisid edetabeli 102 ettevõtet mullu kokku ärikasumit. Koondkasum ületas vaid veidi aasta varasemat summat.

Edetabelite andmed kogub ja töötleb Äripäeva Infopank.ee

Hetkel kuum